górne tło

Kolekcja mebli miejskich afirmująca naturę

Oryginalny pomysł na ochronę miejskiej bioróżnorodności wdrożyli skandynawscy projektanci: architekt René Hougaard i projektant produktów Alexander Qual. Tak powstały meble miejskie Vestre Habitats.

Inspiracją do jej powstania była dla projektantów coraz częściej obserwowana praktyka budowania w przydomowych ogródkach „hoteli dla owadów”, zaś celem stworzenie mebli podwórkowych, które służyć będą mieszkańcom, a jednocześnie pozwolą rozwijać się owadom, ptakom i dzikim kwiatom. Tworząc kolekcję projektanci nawiązali współpracę z dwoma znanymi biolożkami: Lene Liebe Delsett, która specjalizuje się w paleontologii oraz Katrine Turner, która bada ekologię krajobrazu. Wspólnie stworzyli m.in. koncepcję domku dla pszczół z otworami, umieszczanego na rabatach kwiatowych a także metalową ławkę zaprojektowaną tak, aby można było ją umieszczać na leżącym pniu drzewa, który obumierając staje się domem dla owadów, porostów i roślin, a także ptaków i małych ssaków.

W ramach kolekcji powstały także pojemniki do sadzenia o nazwie Decay Edge, do których trafia mieszanka kamieni, drewna, kompostu oraz ziemi, co stwarza doskonałe warunki do uprawy roślin i tworzy przyjazne środowisko dla owadów.

Różnorodność biologiczna to podstawa funkcjonowania ekosystemów, które są niezbędne dla utrzymania przyjaznego dla zdrowia i życia ludzi środowiska naturalnego. Postępująca urbanizacja stanowi zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i dla bioróżnorodności, więc powinniśmy zadbać o jak najszybsze stworzenie warunków do współistnienia gatunków w siedliskach zrównoważonych.

Więcej o tym tutaj.