górne tło

Program dofinasowania infrastruktury dla samochodów bezemisyjnych

Wnioski o bezzwrotne dotacje na tworzenie infrastruktury dla pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem można było składać od 7 do 21 stycznia.

Specjalny program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru” o wartości 1,87 mld zł zostanie przeznaczony na rozwój sieci na potrzeby ładowarek pojazdów elektrycznych (w kwocie miliarda złotych) oraz na inwestycje w ładowarki i stacje wodoru (870 milionów złotych). Dzięki temu w całej Polsce powstanie sieć ponad 17 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz 20 stacji wodoru.

Z bezzwrotnych dotacji na budowę infrastruktury mogły skorzystać samorządy, firmy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz rolnicy indywidualni.

Projekty, na które przysługiwały dofinansowanie to m.in.:

Rozbudowa sieci dystrybucyjnej będzie realizowana poprzez program „Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych”, który jest skierowany do operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD). Budżet tego przedsięwzięcia wynosi 1 mld zł, a pieniądze z dotacji można pozyskać m.in. na:

Wnioski o dofinansowanie były przyjmowane w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) NFOŚiGW pod adresem: gwd.nfosigw.gov.pl.

Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w Polsce obecnie zarejestrowanych jest ponad 32 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym, niemal 1500 elektrycznych pojazdów dostawczych i ciężarowych, ok. 12 tys. elektrycznych motorowerów i motocykli oraz ponad 600 autobusów.

Więcej o tym tutaj.