górne tło

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w Krakowie

10 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Święto uchwalone zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z okazji podpisania w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Aby przypomnieć o tej niezwykle ważnej dacie, w piątek, 10 grudnia, wybrane ulice Krakowa na jeden dzień zmieniły swoje nazwy, zwracając uwagę na kluczowe dla nas wszystkich wartości: szacunku i solidarności.

Plac Wszystkich Świętych stał się na jeden dzień pl. Praw Człowieka, ul. Wielopole – ul. Równego Traktowania, pl. Centralny – pl. Sprawiedliwości Społecznej, ul. Krupnicza nosiła nazwę ul. Poszukiwania Dialogu, a al. Focha stała się al. Braterstwa i Siostrzeństwa.

– Kraków to miasto, które w swoim herbie ma symbol otwartych bram. Jesteśmy miejską wspólnotą, gdzie każdy ma prawo do szacunku i równego traktowania. Nie ma miejsca w naszym mieście na dyskryminację i przemoc. Pragniemy w tym szczególnym dniu przypomnieć o tym, że wszystkie drogi w Krakowie prowadzą do równości – mówi inicjatorka akcji Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.

Na ulicach miasta można było także spotkać wolontariuszy, którzy rozdawali tekst Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka wraz z listem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Jest to podstawowy zbiór praw człowieka i zasad ich stosowania – dokument, którego znajomość i przestrzeganie gwarantuje świat wolny od niesprawiedliwości.

Kraków jest dumny z otwartości w kwestiach światopoglądowych, wielokulturowości i kosmopolityzmu. Nasze miasto jest miastem schronienia i miastem tworzącym równe szanse dla wszystkich.

Tymczasowa zmiana nazw była okazją do zaprezentowania planowanych na rok 2022 zmian w oznakowaniu drogowym. Zarząd Transportu Publicznego włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka i wykonał tablice z nazwami ulic według wzoru nowego Systemu Informacji Miejskiej z nazwami wyznaczonych obszarów SIM.

Więcej informacji na temat SIM na stronie Zarządu Transportu Publicznego.

Zaczytujemy się w równości!

W Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka szczególnie ważnym było rozmawiać o równości, o szacunku dla drugiej osoby oraz o bogactwie jakie niesie za sobą różnorodność. Biblioteka jest miejscem idealnym do takiej debaty. Jest punktem spotkań i źródłem opowieści o świecie dla młodszych i starszych. Książki uczą wrażliwości, opowiadają historie, które mają niezwykłą możliwość zmieniania świata. Literatura ma w sobie moc, by wnosić czułość i empatię w nasze życie.

Dlatego 10 grudnia na stronie krakowczyta.pl pojawiła się szczególna, „równościowa” półka z książkami. Prezentowane są tam książki o prawach człowieka, poruszające tematykę antydyskryminacyjną. Historie i wiedza zawarte w tych lekturach pozwalają zainspirować wszystkich do poszukiwania dialogu i wzmocnić nasze lokalne wspólnoty.