górne tło

Wizyta Sekretarz Generalnej Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali

Sekretarz Generalna Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali Kathrin Deventer odwiedza Kraków w związku ze spotkaniem Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali, które organizowane jest podczas trwającej właśnie 14. edycji festiwalu „Boska Komedia.”

Wizyta u Prezydenta Krakowa, 6 grudnia, była okazją do rozmowy o rozwoju krakowskiej sceny festiwalowej i polityce miasta służącej wspieraniu festiwali zarówno w wymiarze organizacyjno-finansowym, jak i ideowym. Kathrin Deventer podkreślała, że spójne działania Krakowa na rzecz festiwali i zgromadzonej wokół nich społeczności są wzorem do naśladowania dla wielu miast w Europie i poza naszym kontynentem.

Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA) powstało w 1952 roku. Zrzesza wybitne festiwale muzyki, tańca, teatru i sztuk interdyscyplinarnych z Europy i spoza niej. Łącznie reprezentuje 100 festiwali z 40 krajów.

Jednym z Festiwali EFA jest krakowska „Boska Komedia”, której 14. edycja  odbywa się w dniach 3-12 grudnia 2021. Widzowie zobaczą na żywo ponad 30 spektakli, w tym 3 przedstawienia premierowe. Festiwal ma również swoją odsłonę online, którego największym wydarzeniem  jest „Austerlitz” w reżyserii Krystiana Lupy.

Misją Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali jest jednoczenie i reprezentowanie festiwali członkowskich w całej Europie i na świecie poprzez przyczynianie się do rozwoju życia artystycznego Europy. Stowarzyszenie działa jako najważniejsza platforma dla festiwali artystycznych.

Europejskie Stowarzyszenie Festiwali jest inicjatorem programu dla festiwali artystycznych EFFE - Europe for Festivals, Festivals for Europe.

Powstał on w 2014 roku i współfinansowany jest przez Unię Europejską, skupia najbardziej kreatywne i innowacyjne festiwale Starego Kontynentu. Powstanie EFFE jest rezultatem wieloletniej współpracy EFA z Komisją Europejską i Europarlamentem, podjętej, aby wspólnie odpowiedzieć na potrzebę jeszcze efektywniejszego zwiększania widoczności festiwali i zachęcania ich do wymiany dobrych praktyk oraz doświadczeń.

Główną misją EFFE jest dostarczanie publiczności informacji, które z europejskich festiwali są najciekawsze i najbardziej innowacyjne. W tym celu organizacja postanowiła co roku przyznawać wyróżniającym się festiwalom swój znak jakości – EFFE Label – uwzględniając przy wyborze trzy kryteria: wysoką jakość artystyczną, zaangażowanie lokalnej społeczności oraz europejską i światową rangę. Związani z EFFE eksperci, reprezentujący poszczególne państwa, docierają do festiwali w swoim kraju, oceniają ich aplikacje i prezentują wyniki przed międzynarodowym jury, które przyznaje znak jakości najlepszym kandydatom.

W 2017 roku znak jakości EFFE Label otrzymały aż cztery krakowskie festiwale: Festiwal Miłosza, Festiwal Conrada, Misteria Paschalia oraz Festiwal Muzyki Filmowej.

Podczas spotkania z Prezydentem Majchrowskim Pani Deveter przedstawiła nowy projekt EFFE czyli EFFE Seal – certyfikat uznania dla miast festiwalowych działających zgodnie z kluczowymi założeniami EFFE, takimi jak kreatywność, odporność, czy zrównoważenie. Propozycję stworzenia certyfikatu wysunęło siedem miast EFFE, wśród których obok między innymi Edynburga, Bergen, czy Lubljany nie zabrakło również Krakowa.