górne tło

Bezpłatne szczepienia na grypę dla najmłodszych

Od 26 listopada rodzice lub opiekunowie prawni mogą zarejestrować swoje dziecko na szczepienia przeciw grypie. Szczepienia dotyczą dzieci od 6. miesiąca do 5. roku życia. Szczepienia są wykonywane w szpitalu im. S. Żeromskiego, po wcześniejszej rejestracji.

Kraków rozpoczął realizację nowego programu polityki zdrowotnej, „Program profilaktyki zachorowań na grypę dla dzieci w wieku 6–60 miesięcy w Gminie Miejskiej Kraków”. Mogą w nim wziąć udział dzieci:

Gdzie można zaszczepić swoje dziecko?

W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, os. Na Skarpie 66, budynek H.

Rejestracja

Telefoniczna rejestracja i informacja pacjentów: od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–18.00, pod numerem telefonu: 12 622 94 63. Szpital zapewnia informację o programie szczepień oraz rejestrację w punkcie, w którym realizowany jest program. Podczas rejestracji wyznaczony zostanie dzień i godzina przyjęcia pacjenta.

Pacjenci będą przyjmowani od poniedziałku do soboty w następujących godzinach:

W przypadku dzieci w wieku od 6 do 23 miesiąca życia, będzie możliwe podanie tylko szczepień iniekcyjnych, natomiast od 24 miesiąca do 5 roku życia możliwe będzie podanie szczepionki w formie aerozolu do nosa, jeśli nie będzie medycznych przeciwwskazań.

W ramach programu przewiduje się bezpłatne wykonanie kwalifikacji lekarskiej dziecka oraz podanie szczepionki iniekcyjnej lub w postaci aerozolu do nosa. U dzieci wcześniej nieszczepionych przeciw grypie konieczne jest podanie dwóch dawek szczepionki w odstępie 4 tygodni.

Dlaczego warto szczepić dzieci przeciw grypie?

Wytyczne medyczne wskazują na zasadność szczepień dzieci przeciw grypie z uwagi na fakt, że może być niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci, tym bardziej w czasie pandemii COVID-19. 

Ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego, zakażenia grypowe najczęściej występują u dzieci. Dzieci są zatem grupą najbardziej narażoną na wirusa grypy i choroby grypopodobne. Co istotne, dzieci uważane są za wektory zakażenia w całej populacji, stąd zaszczepienie dziecka może uchronić pozostałych członków rodziny przed ewentualnym zachorowaniem. To przełoży się na zmniejszenie konsekwencji społecznych i ekonomicznych związanych z nieobecnością w pracy czy koniecznością organizacji opieki nad dzieckiem.

Celem szczepień dzieci przeciw grypie nie jest tylko uniknięcie zachorowania, lecz przede wszystkim uniknięcie powikłań pogrypowych. Największe ryzyko wystąpienia poważnych postaci grypy lub powikłań występuje właśnie u dzieci w wieku do 5 lat, ale także osób po 65. roku życia, kobiet w ciąży czy pacjentów przewlekle chorych.