górne tło

„Dojrzałość” wkracza na PLAY KRAKÓW

Na platformie PLAY KRAKÓW można już obejrzeć trzy koncerty zarejestrowane podczas festiwalu Sacrum Profanum. Na platformę VOD trafiły wydarzenia, które znalazły się w programie tegorocznej „Dojrzałości”: „Trzy kolory”, „Akordy ezoteryczne” oraz „Arditti Quartet 47 ½ Anniversary”, a także utwór „Finito ogni gesto” Francesca Filideiego. Wszystkie materiały będą dostępne na PLAY KRAKÓW bezpłatnie.

Wśród propozycji zakończonej w październiku 19. edycji festiwalu Sacrum Profanum znalazły się trzy koncerty, które zostały zarejestrowane i już od 24 listopada są dostępne w formie VOD na platformie PLAY KRAKÓW.

Pierwszy z nich to „Trzy kolory”. Impulsem do przygotowania tego programu była seria kompozycji stworzonych przez japońsko-koreańską artystkę Ryoko Akamę, które z kolei zostały zainspirowane zbiorami archiwum fotografii Kieślowskiego w Sokołowsku. Drugą kluczową osobą dla projektu był Jim O’Rourke – geniusz alternatywy, gitarzysta, producent, kompozytor, którego doświadczeniami muzycznymi można by obdzielić tuzin adeptów tej sztuki. Utwory obojga twórców zostały zestawione m.in. z fragmentem słynnego „Kwartetu na koniec czasu” Oliviera Messiaena czy utworem „All English Music Is Greensleeves” Mai Verlaak.

„Akordy ezoteryczne” to z kolei występ solowy Martyny Zakrzewskiej w prywatnym mieszkaniu. Koncert skupiony na twórczości fortepianowej Barbary Buczek (1940-1993), która obrosła legendą. Te utwory przez wiele lat uchodziły za niemożliwe do wykonania z racji nagromadzenia trudności wykonawczych i skrajnej różnorodności rytmiczno-fakturalnej. Ich interpretacja jest kluczem do uchwycenia istoty stylu kompozytorskiego Buczek w ogóle. Fortepian był dla niej szczególnie istotny jako źródło inspiracji i obiekt eksperymentów dźwiękowych. Jej dotychczas niegrywane utwory wykorzystują innowacyjne techniki brzmieniowe na tym instrumencie oraz wypełniają przestrzeń w historii dwudziestowiecznej polskiej literatury pianistycznej. Buczek była absolwentką klasy kompozycji Bogusława Schaeffera, dlatego to właśnie kompozycje mistrza uzupełniają program i osadzają go w kontekście.

Trzecim z koncertów tegorocznego Sacrum Profanum, który można obejrzeć na PLAY KRAKÓW, jest „Arditti Quartet 47 ½ Anniversary”. 47 i pół roku istnienia kwartetu zostało uczczone specjalnym „podwójnym” programem występu w Krakowie. Usłyszymy kompozycje napisane wyłącznie dla Ardittich – absolutnie najważniejsze w ich dorobku wykonawczym lub najbliższe ich sercom i na dodatek w interpretacjach uchodzących za wzorcowe. Już same nazwiska kompozytorek i kompozytorów – Neuwirth, Saunders, Paredes, Ligeti, Xenakis i Lachenmann – zwiastują to, co najlepsze w muzyce współczesnej.

Oprócz koncertów na PLAY KRAKÓW można znaleźć także cykl rozmów z artystami, który towarzyszył tegorocznej edycji festiwalu. Wśród nich można znaleźć m.in. rozmowę z Katarzyną Kalwat, reżyserką spektaklu „Purification” czy Irvinem Arditti.

Dodatkowo na PLAY KRAKÓW można znaleźć również kompozycję „Finito ogni gesto” włoskiego kompozytora Francesca Filideiego. Wykonali ją instrumentaliści Orkiestry Muzyki Nowej przy okazji premiery utworu lemelki Piotra Tabakiernika na czerwcowym koncercie towarzyszącym tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum. Filidei, uczeń Salvatore Sciarrino, zdobywa coraz większe międzynarodowe uznanie. W swej muzyce stawia również pytania ostateczne: „Człowiek wymyślił trzy sposoby do badania życia: filozofię, religię i sztukę. Dla mnie muzyka jest najskuteczniejsza, ponieważ działa z czasem, a my postrzegamy życie w czasie”.