górne tło

Orkiestra otwarta na współpracę

- Chcę by Sinfonietta wróciła na liczące się festiwale, a mieszkańcy poczuli, że mają w Krakowie swoją orkiestrę – mówiła Agata Grabowiecka, nowa dyrektor Sinfonietty Cracovii spotykając się po raz pierwszy z radnymi podczas posiedzenia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

- Sinfonietta Cracovia to zespół z najwyższej półki, charakteryzujący się precyzją i elastycznością orkiestry kameralnej również w symfonicznym składzie. Początki dziejów Sinfonietty Cracovii wiążą się ściśle z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy. Wysokie umiejętności, zaangażowanie muzyków i świeżość interpretacji przy życzliwym wsparciu Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich zaowocowały w 1994 roku nadaniem zespołowi statusu orkiestry miejskiej oraz nowej nazwy — Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, pod którą funkcjonuje do dzisiaj - czytamy na stronie orkiestry.

 - Myślę o tej orkiestrze również w kontekście mającego powstać Centrum Muzyki. Chcemy współpracować z innymi instytucjami kultury, bo we współpracy jest ogromna siła – mówiła Agata Grabowiecka i dodawała, że orkiestra bardzo dobrze odnalazła się w pandemii, proponując krótkie formy dostosowane do odbiorcy, także w formie online. - Istnieje duże grono odbiorców, którzy z różnych względów preferują odbiór sztuki w ten sposób, powinniśmy ich uwzględniać w swoich założeniach – mówiła dyrektor Grabowiecka. W planach nowej dyrekcji są m.in. nowatorskie warsztaty dla dyrygentów i wokalistów, czy współpraca z orkiestrami z Europy.