górne tło

Nowohuckie Pogotowie Szyldowe

Jesteś przedsiębiorcą prowadzącym działalność na terenie obowiązywania uchwały o Parku Kulturowym Nowa Huta? Nie masz pomysłów na nowy szyld, który byłby zgodny z obowiązującymi przepisami? Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak uzyskać niezbędne pozwolenia w przypadku montażu szyldu na ścianie budynku? Projektanci Nowohuckiego Pogotowia Szyldowego czekają właśnie na ciebie!

Nowohuckie Pogotowie Szyldowe jest propozycją dla właścicieli oraz dzierżawców sklepów i punktów usługowych, którzy przystosowują swoje szyldy i okna wystawowe do wymogów zawartych w uchwale o Parku Kulturowym Nowa Huta. Na terenie objętym uchwałą widać już zmiany – ubywa „dzikich” reklam, powoli odsłaniają się wnętrza sklepowe, a ich wystawy harmonijnie wpisują się w unikalny układ urbanistyczny dzielnicy.

Estetycznie, funkcjonalnie i zgodnie z przepisami

Zmiana szyldu czy wystawy musi być zgodna z przepisami, a projekt musi uzyskać pozytywne opinie i zgody plastyka miasta i miejskiego konserwatora zabytków. W przypadku szyldu na ścianie budynku zmiany trzeba zgłosić do Wydziału Architektury i Urbanistyki (jeśli chodzi o budynek wpisany do rejestru zabytków, wymagane jest pozwolenie na budowę).

Niezależnie od wymogów formalnych wizualna identyfikacja przedsiębiorstwa powinna być estetyczna, przyciągająca klientów oraz funkcjonalna. Często wersja najprostsza jest tą najbardziej atrakcyjną: nieoklejone reklamą okno i zachowanie umiaru w stosowaniu kolorów wystarczą. Są oczywiście obiekty, gdzie zmiana wymaga bardziej skomplikowanych zabiegów, jak w przypadku dużych sklepów, które po zdjęciu oklein z okien wystawowych ukazały się nieestetyczne tylne części regałów.

Pogotowie na pomoc

Zespół Nowohuckiego Pogotowia Szyldowego tworzą osoby zajmujące się projektowaniem użytkowym oraz znające obowiązujące przepisy. Eksperci doradzą, jak sprawić, by przedsiębiorstwo handlowe czy usługowe było widoczne dla klientów w przestrzeni publicznej. Pomogą wybrać optymalny dla sklepu czy punktu usługowego styl szyldu oraz aranżacji okna wystawnego. Podpowiedzą, jak przygotować niezbędne dokumenty. Nowohuckie Pogotowie Szyldowe będzie działać do końca grudnia 2021. Jego usługi są bezpłatne. Pogotowie funkcjonuje w ramach zadania publicznego finansowanego ze środków Miasta Krakowa w zakresie rewitalizacji.
Wykonawca zadania – Fundacja Kultura i Miejsce – ma doświadczenie w pracy z nowohuckimi przedsiębiorcami zdobyte podczas realizacji przedsięwzięć „Warzywna Nowa Huta” oraz „Warzywna Nowa Huta 2” w ramach tzw. małych grantów w zakresie rewitalizacji (2018 i 2019). Powstały wtedy prototypowe stelaże na owoce i warzywa oraz projekty zmian w identyfikacji wizualnej dla ośmiu kiosków owocowo-warzywnych na terenie „starej” Nowej Huty.

Jak skorzystać z pomocy Nowohuckiego Pogotowia Szyldowego?

Z jego członkami można skontaktować się na trzy sposoby:
•    e-mailowo, pisząc na adres: pogotowieszyldowe@gmail.com
•    telefonicznie, codziennie w godzinach 14.00–18.00, dzwoniąc pod numer tel. 730 530 196
•    osobiście, przychodząc na konsultacje odbywające się w każdą środę, w godzinach 18.00–20.00, w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii na os. Szkolnym 26a.

Jako dokumentacja pracy Pogotowia powstają: filmowy zapis tych zmian oraz publikacja, która będzie inspiracją zarówno dla przedsiębiorców – do wdrażania zmian, jak i dla mieszkańców – do spacerowania po Nowej Hucie szlakiem ciekawych wystaw i szyldów. W ramach zadania powstaną także – jako przykłady dobrych praktyk – wystawy i szyldy dla trzech przedsiębiorstw, które zgłosiły chęć współpracy z Nowohuckim Pogotowiem Szyldowym.

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl