górne tło

Dyplomatyczny Obieżyświat. Odcinek 9: HISZPANIA

Zabytki architektury, które przypominają o wspaniałej historii; wyjątkowe osiągnięcia kulturalne i naukowe; barwne tradycje i znakomita kuchnia… Hiszpania, która oferuje to wszystko, nie bez powodu uchodzi za jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych w Europie i na świecie. W kolejnym odcinku naszego cyklu prezentujemy artykuł przygotowany przez Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie.

K – krótka informacja o konsulacie


Konsulat Honorowy Królestwa Hiszpanii w Krakowie został otwarty w listopadzie 2020 roku, wtedy też został zaprzysiężony na Konsula Honorowego Radosław J. Fronc - krakowski przedsiębiorca oraz Prezes Zarządu Grupy Main Square Hospitality Group (MSHG), w skład której wchodzi jedenaście restauracji oraz hotel pięciogwiazdkowy. Główną misją placówki jest pomaganie w rozwiązywaniu problemów obywatelom Hiszpanii przebywającym na terenie Małopolski, Śląska oraz Podkarpacia. Ze względu na pandemię SARS COV-2 nie było jeszcze niestety okazji do zorganizowania ciekawych wydarzeń kulturalnych, ale na pewno zmieni się to w przyszłości. Siedziba konsulatu mieści się w samym sercu miasta, przy ulicy Grodzkiej.

R – jak rys historyczny kraju


Najstarsze ślady obecności ludzkiej na Półwyspie Iberyjskim pochodzą sprzed miliona lat. Natomiast początki państwa hiszpańskiego związane są z małżeństwem Izabeli Kastylijskiej z Ferdynandem Aragońskim w 1469 roku, które doprowadziło do połączenia władanych przez nich królestw. W 1492 roku padła Grenada – ostatnia twierdza muzułmanów na tym terenie. W tym samym czasie Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, co otworzyło Hiszpanii drogę do kolonialnej ekspansji.  

Historyczne zabytki Hiszpanii

Fot. Ievgen Skrypko - Adobe Stock

Klęska „niezwyciężonej armady” hiszpańskiej prowadzonej w 1588 roku przez Filipa II na Anglię przypieczętowała schyłek znaczenia Hiszpanii jako największej potęgi kolonialnej. Wstrząsem dla kraju na początku XIX wieku był najazd wojsk francuskich. Rozłamy, niepokoje społeczne i wojny domowe nękały Hiszpanię przez cale XIX stulecie. Najbardziej krwawa miała się jednak okazać wojna domowa, która wybuchła w Hiszpanii pięć lat po proklamowaniu republiki w 1931 roku. Nastąpił po niej trwający aż do 1975 roku okres dyktatorskich rządów generała Franco. Jednak już od lat 60. XX wieku w kraju stopniowo postępowała liberalizacja, a w 1975 roku przywrócono monarchię.

A – jak atrakcje turystyczne


Hiszpania jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów krajem na świecie.

Widok ma miasto w promieniach zachodzącego słońca. Na pierwszym planie wieże i dachy budynków z charakterystyczną architekturą Gaudiego.

Fot. Gatsi - Adobe Stock

Poniższa lista prezentuje jej najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne:

K – jak kultura i kuchnia


Hiszpania jest bardzo zróżnicowana pod względem tradycji, kultury i języka. Na jej dziedzictwo kulturowe składa się spuścizna chrześcijańska, judaistyczna i arabska.

Niekwestionowanymi symbolami Hiszpanii są: taniec flamenco, sherry oraz walki byków, zwane corrida. Najbardziej znana na świecie hiszpańska fiesta to San Fermin. Ulicami Pampeluny przebiega słynna gonitwa byków, przed którymi ucieka tłum odważnych, ozdobionych czerwonymi chustami śmiałków.

Kultura Hiszpanii - taniec Flamenc. Trzy tancerki Flamenco w charakterystycznych sukienkach z falbanami u dołu spódnicy trzymają wachlarze. Jedną rękę mają uniesioną do góry jak w tańcu

Fot. Nenetus - Adobe Stock

Na kuchnie regionów Hiszpanii wpływ miało bardzo wiele różnych tradycji kulinarnych: arabskie, francuskie, włoskie, greckie, angielskie, a także te z czasów starożytnych, czyli kultury Maurów, Rzymian, Kartagińczyków i Fenicjan. Najpopularniejsze dania kuchni hiszpańskiej to:

Kuchnia Hiszpanii. Naczynie z paellą z owocami morza

Fot. Raimunda Losantos - Adobe Stock

O – jak osiągnięcia naukowe i gospodarcze


Hiszpania była przez ostatnie pół wieku jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo państw Europy. Obecnie jest piętnastą co do wielkości gospodarką na świecie. Jest również znaczącym uczestnikiem handlu zagranicznego. Wielkie banki mają swoje siedziby główne w Madrycie, Barcelonie, Walencji i Bilbao. Hiszpania zaliczana jest do grupy państw wysoko rozwiniętych, co potwierdza wysoki PKB.

Co więcej, Hiszpanie mają na swoim koncie ważne osiągnięcia naukowe oraz wynalazki. Oto najważniejsze z nich:

W – warto wiedzieć

Wieczorny widok na ulicę Gran Via w Madrycie

Fot. SeanPavonePhoto - Adobe Stock

Na koniec garść ciekawostek:

© Artykuł i zdjęcia przekazane przez Konsulat Honorowy Królestwa Hiszpanii w Krakowie

Wszystkie odcinki cyklu Dyplomatyczny Obieżyświat znajdziecie TUTAJ