górne tło

Jesień w MuFo

Za oknami trwa złota polska jesień, a MuFo zaprasza na trzecią serię spotkań warsztatowych w ramach cyklu „Plamka żółta”. Spotkania z fotografami i fotografkami, odbywające się pod hasłem „Fotografia – pokazać niemożliwe”, poświęcone są nieoczywistym rewirom fotografii i pozwolą na przyjrzenie się z bliska metodom pracy współczesnych artystów. 

Plamka Żółta – trzecia odsłona

Część powierzchni oka zajmuje plamka żółta – to miejsce na siatkówce, gdzie znajduje się najwięcej receptorów wzroku. Jej uszkodzenie może powodować zniekształcenie widzenia, obniżenie ostrości wzroku lub zaburzenie odbioru barw.

W czasie, gdy możliwości spotkań i kontaktów są ograniczone, a sposoby poznawania przez nas świata i komunikacji uległy zmianie i zniekształceniu, już po raz kolejny zapraszamy na cykl spotkań, podczas których rozmawiamy o uważności w fotografii.

W trakcie warsztatów, skupionych wokół konkretnych problemów, zaproszeni przez nas fotografowie i fotografki dzielą się doświadczeniem, przemyśleniami, wątpliwościami. Pokazują tropy, które podejmują w swojej twórczości, opowiadają o swoich metodach pracy.

Spotkania są próbą odejścia od klasycznej, hierarchicznej relacji, w której prowadzący dyktuje sensy i znaczenia. Stawiamy na możliwość wspólnego uczenia się za pomocą wymiany doświadczeń i współtworzenia narracji spotkań.

Trzecia seria spotkań „Fotografia – pokazać niemożliwe” w ramach cyklu „Plamka żółta” poświęcona jest nieoczywistym rewirom fotografii. Wspólnie zastanowimy się, jak pokazać i jak pracować z tym, co wydaje się niemożliwe do uchwycenia: z wyobraźnią, tańcem, transcendencją, ale także marzeniami, przeczuciami i fantazjami. Porozmawiamy o sposobach uchwycenia ulotnych momentów, o budowaniu czułych konstrukcji rzeczywistości, o wyznaczaniu sensu i celu opowieści fotograficznej. Jak wykorzystywać fantazję do pracy fotograficznej? Jak ukazać to, co niemożliwe i irracjonalne? Skąd czerpać inspiracje? I czy marzenia mogą być narzędziem do poznania rzeczywistości?

Goście wydarzenia

10 listopada, godz. 18.00

Laura Makabresku (właśc. Kamila Kansy), ur. 1987 w Brzesku. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Fotograf. Obecnie mieszka i tworzy w Rzeszowie. Jak sama podkreśla chce, by spotkanie z nią dotyczyło symbolicznej wędrówki pomiędzy ciemnością a światłem. Swoje fotografie pokazywała m.in. Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Francji, Włoszech czy Wenecji.

Ważne informacje

• Informacje i zapisy: edukacja@mufo.krakow.pl.

W przypadku nieobecności na warsztatach online nie ma możliwości odrabiania zajęć w innym terminie.