górne tło

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Nowa powieść Dominiki Słowik, laureatki Paszportu Polityki, intryguje, niepokoi, zachwyca. Samosiejki to zbiór opowiadań o relacji człowieka z naturą w czasach zmian klimatycznych i o tym, że to my w tym burzliwym związku powinniśmy czasem odpuścić.

Świata Dominiki Słowik nie ograniczają przyziemne reguły, opowieści niby samosiejki rozrastają się w nieprzewidywalnych kierunkach, tworząc fantastyczne formacje. Rośliny nabierają ludzkich cech, a ludzie upodabniają się do roślin. Zaciera się granica między dwoma światami. Pozornie absurdalne historie o uczuciu dzielonym przez człowieka i roślinę, wyrastającej z nosa fasoli, czy locie w kosmos, poruszają jednak bardzo aktualne tematy, dotykające naszych lęków i słabości. Bohaterom Dominiki Słowik przydarzają się niemożliwe do przewidzenia, niezwykłe historie. Stają w obliczu nieznanego, co wzbudza naturalny niepokój. Ale czyż nie taka właśnie jest grożąca nam katastrofa klimatyczna? Nieprzewidywalna w swych skutkach.

Samosiejki tworzą spójną, znakomicie opowiedzianą, historię. Autorka nie szczędzi organicznych metafor, zarazem wywołując dreszcze, bawiąc i zmuszając do refleksji nad miejscem człowieka w świecie natury.

Może nasze panowanie w przyrodzie jest bardziej kruche, niż nam się wydaje?

Samosiejki niepokoją i zmuszają do myślenia o otaczającym nas świecie, o innych istotach, które dzielą z nami przestrzeń, o klimacie. I o tym, że musimy wreszcie trochę ustąpić. Bardzo polecam!”

Adam Wajrak

KONKURS

Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Samosiejki” Dominiki Słowik wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: Co sądzicie o więzi człowieka z naturą? Czy jest nierozerwalna? Jak głęboko może sięgać? Czy moglibyśmy żyć w świecie ograbionym z naturalnego piękna i różnorodności przyrody? Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 22 października, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.