górne tło

Znamy laureatów konkursu #BOlepiej

Wraz z końcem głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa zakończył się także skierowany do młodych ludzi konkurs na lepieje. Konkurs cieszył się ogromną popularnością. Jurorzy ocenili ponad 630 zgłoszonych wierszyków, wybrali dziesięcioro zwycięzców dnia oraz lepieja finałowego, a także przyznali pięć dodatkowych wyróżnień.

Konkurs #BOlepiej towarzyszył etapowi głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Krakowska młodzież tworzyła w nim tzw. lepieje ‒ krótkie wierszyki o tematyce związanej z budżetem obywatelskim.

Lepiej to żartobliwy, dwuwersowy wierszyk, w którym pierwszy wers zazwyczaj zaczyna się od słów: „lepiej”, „lepszy”, a drugi od „niż”, „niźli”. Za twórczynię lepieja jako gatunku uznaje się Wisławę Szymborską, a za pomysłodawcę nazwy jej wieloletniego sekretarza – Michała Rusinka. Michał Rusinek pełnił funkcję przewodniczącego konkursowego jury, w którym znalazła się także krakowska pisarka Zośka Papużanka oraz przedstawiciele miasta związani z działaniami z zakresu projektów młodzieżowych, budżetu obywatelskiego oraz komunikacji. Partnerem przedsięwzięcia była Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Młodzi krakowianie przez dziesięć dni przekazali aż 638 propozycji. Konkursowe lepieje nawiązywały do zasad, charakteru i formuły BO. Zawierały zachętę do zaangażowania w budżet obywatelski i do udziału w głosowaniu. Odnosiły się też do konkretnych projektów zgłoszonych do BO w tej oraz poprzednich edycjach. Często były zabawne, kreatywne, nieoczywiste, nawiązywały do ekologii i popkultury.

–  Bardzo się cieszę, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem młodych krakowian, którzy pokazali, jak bardzo są kreatywni i zaangażowani – nie tylko w sam konkurs, ale też w życie miasta. W swoich propozycjach pokazali, że znają miasto, interesują się nim, mają swoje przemyślenia i pomysły na zmiany. Na tym właśnie polega partycypacja społeczna, w ramach której odbywa się budżet obywatelski. Dla nas głosy i pomysły młodych ludzi są niezwykle cenne, a konkurs pokazał, że o sprawach ważnych dla miasta możemy rozmawiać na różne sposoby, także poprzez zabawne lepieje. Warto szukać wspólnego języka i dobrze, żeby nie powiedzieć „#BOlepiej”, się angażować – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej komunalnej.  

Autorzy zwycięskich propozycji dnia otrzymają karty podarunkowe na kwotę 300 zł do wykorzystania w Galerii Krakowskiej (koszty podatku pokrywa organizator konkursu). Karty podarunkowe (na kwotę 200 zł) trafią także do autorów pięciu wyróżnionych lepiei. Atrakcyjną nagrodę, ufundowaną przez miasto i Fundację Wisławy Szymborskiej, otrzyma osoba, która zwyciężyła w kategorii lepieja finałowego. 

Zwycięskie lepieje były codziennie publikowane na profilu Młody Kraków na Facebooku i innych profilach miasta w mediach społecznościowych. Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin można znaleźć na stronie Młody Kraków.

Lista laureatów:

Lepieje dnia:

Lepiej finałowy:

Wyróżnienia: