górne tło

Twórcza jesień w Dworku Białoprądnickim

Podróż w głąb książek w ramach Festiwalu Małej Literatury? Koncert, podróżnicze slajdowisko, a może warsztaty w duchu idei zero waste? Zajrzyjcie do Dworku Białopradnickiego i znajdźcie pomysł na jesienne popołudnie. Tutaj wrażeń nie zabraknie!

Festiwal Małej Literatury 10-24 października

Każda książka to niezwykła podróż pełna barwnych krain, niespodziewanych przygód i mądrych doświadczeń. Wierzymy, że dobra lektura rozwija, bawi i uczy małych czytelników. Festiwal Małej Literatury to nie tylko nowe święto literatury dla dzieci, ale i wydarzenie o nowym wymiarze czytelniczej wrażliwości. W Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki odbędą się m.in. spotkania z autorami i ilustratorami, warsztaty, debata, czy webinary dla nauczycieli.

Wśród gości Festiwalu znajdą się uwielbiani przez dzieci autorzy: Agnieszka Frączek, Barbara Gawryluk, Beata Ostrowicka, Przemysław Hytroś, Anna Machacz i Rafał Mazur. Nie zabraknie także spotkania z ilustratorką Kamilą Golec, jak również debiutującą w świecie literatury dla dzieci, Magdaleną Żukowską-Bąk.

Specjalne miejsce w programie zajmie „Literatura wrażliwa”, objęta patronatem Wydawnictwa Wrażliwego. Porozmawiamy m.in. o terapeutycznej roli książki oraz czytelnikach ze szczególnymi potrzebami, natomiast na maluchy będą czekały wyjątkowe warsztaty uwrażliwiające. Celem FML jest także przypominanie twórców ważnych dla naszej kultury. W 2021 r. będą to: Stanisław Lem, Jan Brzechwa, Marian Walentynowicz i René Goscinny. Ich sylwetki i twórczość będą przeplatać się z większością festiwalowych działań.

Na zakończenie Festiwalu, w niedzielę, 24 października, odbędzie się koncert Krakowskiego Chóru Dziecięcego, prowadzonego przez dyrygenta i kompozytora – Mateusza Hrynkiewicza. Mali wykonawcy zaprezentują materiał ze swojej ostatniej płyty „Zatrzymany świat”, nawiązujący do twórczości Stanisława Lema.

Wszyscy mali i duzi czytelnicy mogą także wziąć udział w kampanii promującej czytelnictwo #CzytamPolecam. W krótkim filmiku mają możliwość polecenia swojej ulubionej książki dla dzieci, a sami przy tej okazji zdobyć jedną z nagród przygotowanych przez Organizatora i Partnerów Festiwalu, w tym m.in. wydawnictwa książkowe, specjalne wejściówki do Kopalni Soli w Wieliczce, czy vouchery na spacer wśród koron drzew w Krynicy-Zdroju.

Sam Dworek Białoprądnicki to miejsce o niezwykłej literackiej przeszłości. Festiwal Małej Literatury odbędzie się w miejscu, gdzie: powstały pierwsze krakowskie papiernie (stąd ulica Papiernicza), bywali i tworzyli „ojcowie polskiej literatury” - Mikołaj Rej i Jan Kochanowski, osadzono akcję pierwszego polskiego dramatu – „Dworzanina” Łukasza Górnickiego. W tym miejscu ważnym dla historii polskiej literatury, będą mogli spotkać się nie tylko miłośnicy książek, ale i ci, którzy dopiero odkryją przyjemność czytania.

Szczegółowy program i warunki udziału w kampanii dostępne są na stronie festiwalu www.fml.dworek.eu.

Szczegóły znajdziesz w wydarzeniu na Facebooku.