górne tło

Przyjdź na spacer po terenie przyszłego parku na Zabłociu

Za nami spotkanie konsultacyjne, na którym zaprezentowano koncepcję zagospodarowania nowego parku kieszonkowego przy ul. Dekerta 15. Teren jest położony pomiędzy torami a zabudową mieszkaniową. Wszystkich zainteresowanych przyszłością tego miejsca, zapraszamy na spacer w terenie, który odbędzie się dzisiaj o godz. 17.

Tym, co wyróżnia rejon ulicy Dekerta od innych zielonych miejsc w Krakowie są pozostałości pięknego budynku, który niegdyś pełnił rolę koszar pionierów kawalerii, a w latach 80-tych rezydowali w nim muzycy Republiki i Maanamu.

Zarząd Zieleni Miejskiej wykonał szczegółową inwentaryzację i ekspertyzę budynku. Niestety potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia – budynek nadaje się do rozbiórki. Odtworzenie całego budynku wiązałoby się z bardzo dużymi kosztami, a ze względu na duże gabaryty ciężko byłoby nadać mu nową funkcję, która korespondowałaby z nowym charakterem miejsca – parkiem kieszonkowym.

Przyroda podpowiedziała jednak inne rozwiązanie. Obecnie budynek porastają pnącza, zadomowiły się w nim drzewa. Zdecydowano się zatem na utworzenie parku kieszonkowego w jego wnętrzu.

Koncepcja zakłada stopniowe zanikanie budynku w tkance zieleni. Od strony ul. Dekerta projekt zakłada odtworzenie części budynku na cele społeczne, w kolejnej części zostaną odrestaurowane jedynie ściany zewnętrzne, natomiast dach zostanie zaakcentowany w formie pergoli, którą będą porastać pnącza.

W tej części będzie na mieszkańców czekał wielki stół warsztatowy, a także wygodne meble miejskie. Ostatnia część to sam szkielet budynku, w którym znajdą się huśtawki. Na terenie parku kieszonkowego znajdzie się także miejsce na wielką rabatę z kwiatami przyjaznymi zapylaczom, przyjazna ścieżka w strefie przyrodniczej.

25 października podczas spotkania mieszkańcy zgłosili swoje pomysły, które pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej będą starali się wprowadzić dodatkowo do projektu.

Przypomnijmy, że w 2017 r. na Zabłociu powstał park kieszonkowy „Na rogu Dekerta”. Utworzenie tzw. ogrodu motyli nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy w ramach projektu „Na rogu Dekerta”, zorganizowali zbiórkę na platformie crowdfundingowej i zebrali 20 tys. zł na zagospodarowanie skweru. Pozostałe fundusze na realizację projektu zapewnił Zarząd Zieleni Miejskiej.

W tym rejonie Krakowa od 2018 r. funkcjonuje park Stacja Wisła, który również powstał dzięki zaangażowaniu i współpracy mieszkańców i przedstawicieli miasta.