górne tło

Ślub cywilny w krakowskim Urzędzie Stanu Cywilnego

Nie tylko krakowianie zawierają śluby w Krakowie, ale również mieszkańcy innych polskich miejscowości oraz cudzoziemcy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom obywateli, krakowski Urząd Stanu Cywilnego uruchomił dodatkowe terminy ceremonii ślubnych w listopadzie i grudniu. Wcześniejsze zgłoszenie się do urzędu umożliwi ustalenie dogodnego terminu zawarcia małżeństwa.

Urzędy Stanu Cywilnego funkcjonują od poniedziałku do piątku, w godz. od 7.40 do 17.30. Aby wziąć ślub cywilny małżonkowie mogą udać się do wybranej lokalizacji USC (ul. Lubelska 29, os. Zgody 2, ul Wadowicka 8W).

Zawieranie małżeństw nie podlega żadnej rejonizacji – można dokonać swobodnego wyboru urzędu. Podczas wizyty należy mieć ze sobą dokumenty tożsamości – dowody osobiste lub paszporty oraz dowód opłaty skarbowej w wysokości 84 zł.

Małżeństwo z cudzoziemcem wymaga dodatkowych dokumentów w zależności od kraju pochodzenia.

Dokumenty i oświadczenia niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego narzeczeni składają osobiście. W trakcie spotkania z kierownikiem USC lub jego zastępcą, osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński muszą złożyć tak zwane zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz ustalają termin ślubu. Podczas pierwszej wizyty w urzędzie narzeczeni wstępnie deklarują, jakie nazwisko będą nosić po ślubie i jakie nazwisko otrzymają ich dzieci.

Małżeństwo może zostać zawarte nie wcześnie niż po upływie miesiąca, od daty złożenia zapewnienia o tym, że nie istnieją okoliczności wyłączające zawarcie małżeństwa.

Od stycznia do końca września 2021 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Krakowie odbyło się prawie 1300 ślubów cywilnych, a w analogicznym okresie roku ubiegłego 1026. W 2019 r. było 1181 cywilnych ceremonii.  

Szczegółowe informacje dotyczące zawarcia związku małżeńskiego w USC można znaleźć tutaj.