górne tło

Krakowski Teatr Scena STU świętuje jubileusz

Krakowski Teatr Scena STU od 55 lat wzbogaca ofertę kulturalną Krakowa różnorodnymi inicjatywami artystycznymi. Teatr przyciąga publiczność ambitnym repertuarem, na który składają się inscenizacje klasyki polskiej i światowej, adaptacje literatury współczesnej oraz oferta komediowa gwarantująca kulturalną rozrywkę na wysokim poziomie. Jubileuszowe spotkanie, które odbyło się 26 września, było okazją do podziękowania osobom tworzącym Teatr STU, wręczenia nagród i odznaczeń, a także do posłuchania laureatów konkursu na piosenkę o Krakowie.

W spotkaniu połączonym z wręczaniem odznaczeń dla osób ze STU zasłużonych dla teatru i kultury oraz nagród dla laureatów konkursu na piosenkę o Krakowie, wziął udział prezydent miasta Jacek Majchrowski.

– Realizacje Krakowskiego Teatru Scena STU symbolizują przebytą w ciągu ponad półwiecza drogę: od eksperymentalnej sceny studenckiej, poprzez kultowy teatr polskiej kontrkultury, aż do instytucji ubiegającej się z powodzeniem o miano jednej z najważniejszych scen w kraju. Ciągłość tradycji Teatr zawdzięcza znakomitemu nadzorowi artystycznemu Krzysztofa Jasińskiego, oddanej wielopokoleniowej grupie artystów, rzemieślników i organizatorów, dzięki którym mimo dziejowych zawieruch teatr rósł, trwał i rozwijał się, a także swojej wiernej widowni – twierdzi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, który podczas jubileuszowego spotkania wręczył odznaki „Honoris Gratia”.

Uczestników jubileuszu powitali Krzysztof Pluskota – dyrektor teatru oraz Krzysztof Jasiński – dyrektor artystyczny. Wieczór uświetnili znakomici goście. Odbył się też koncert, podczas którego wystąpił zaprzyjaźniony z teatrem zespół PSA z frontmenem prof. Piotrem Chłostą i finaliści konkursu na piosenkę o Krakowie.

STU – ważna krakowska scena

Krakowski Teatr Scena STU od 2019 roku ma status miejskiej instytucji artystycznej. Od momentu powstania, w 1997 roku, jest kontynuatorem tradycji „Teatru STU”, założonego w 1966 roku przez Krzysztofa Jasińskiego, który do dziś sprawuje nad nadzór artystyczny na teatrem.

W ciągu swojej 55-letniej historii Scena STU wzbogacała ofertę kulturalną miasta różnorodnymi inicjatywami artystycznymi, nie tylko w dziedzinie teatru. W niektórych okresach STU postrzegany był także jako namiastka szkoły teatralnej, ośrodek interdyscyplinarnych poszukiwań twórczych, przystań dla niezadomowionych artystów, przyjazne miejsce dla wszelkiego rodzaju debiutów, realizacji nowatorskich pomysłów, wymiany myśli i poglądów oraz spotkań towarzyskich środowiska teatralnego. STU zachęca nie tylko ambitnym repertuarem, na który składają się inscenizacje klasyki polskiej i światowej, adaptacje literatury współczesnej, ale także ofertą komediową, gwarantującą kulturalną rozrywkę na wysokim poziomie.

Do „rodziny STU” należy także liczna grupa wiernej publiczności. Teatr szczyci się ok. 98-procentową frekwencją i gra kilkadziesiąt spektakli miesięcznie, a rezerwacje biletów odbywają się nawet z rocznym wyprzedzeniem.

Konkurs na piosenkę o Krakowie

W trakcie obchodów jubileuszu zostały także wręczone nagrody w konkursie na piosenkę o Krakowie, organizowanym pod honorowym patronatem prezydenta Krakowa przez Krakowski Teatr Scena STU, radio RMF Classic oraz Urząd Miasta Krakowa.

Spośród ponad dwustu zgłoszonych piosenek kapituła konkursu wybrała te, które przeszły do drugiego etapu, następnie finałowe wybrali słuchacze radia RMF Classic. Z finałowej piątki kapituła wyłoniła zwycięskie: pierwszą nagrodę zdobył utwór „KRK” w wykonaniu Wiktorii Zwolińskiej,  drugą nagrodę otrzymała piosenka „Będziesz wracał” w wykonaniu Ady Nasiadki i Grzegorza Sieradzkiego, a trzecią „Krakowiczek” w wykonaniu Marii Wasak. Jubileuszowe spotkanie było także okazją do koncertu laureatów konkursu, który nie mógł odbyć się wcześniej ze względu na ograniczenia związane z pandemią.