górne tło

Wystawa fotografii Zbigniewa Łagockiego „PEWNE granice”

Od 26 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha można oglądać wystawę fotografii Zbigniewa Łagockiego „PEWNE granice”.

Zbigniew Łagocki (1927–2008) był niezwykle cenionym artystą, animatorem sztuki i dydaktykiem, jedną z najwybitniejszych postaci polskiej fotografii. Uczestniczył w wielu konkursach fotograficznych w Polsce i na świecie, zdobył wiele medali. Miał ponad 20 wystaw indywidualnych, brał też udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Łagocki – jak zauważa kurator wystawy Maria Luiza Pyrlik – za najważniejszy w swojej twórczości uważał sposób, w jaki coś fotografuje, nazywał to: „własnym komentarzem”. Budował fotografie czernią i bielą, za pomocą linii pionowych, poziomych, a dopełnienie stanowiły  skosy i cała gama szarości. W ten sposób wydobywał „napięcie wewnętrzne fotografii”. Koncepcja obrazu powstawała już w chwili zainteresowania jakimś motywem. Na każdym etapie budowy obraz poddawany był konstrukcji, a zarazem dekonstrukcji.

– To pozwala nam mówić o pracach Zbigniewa Łagockiego jako o „zaprojektowanych fotografiach”. Artysta świadomie poruszał problemy ważne i trudne, w których może przekraczać granice, wszelkie granice, pewne granice. Mimo to fotografie Łagockiego nigdy nie szukają rozgłosu poprzez drastyczność scen. Raczej stają się manifestem piękna i humanizmu – zderzeń form biologicznych z formami abstrakcyjnymi – uważa Pyrlik.

Wystawę fotografii Zbigniewa Łagockiego w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha będzie można zobaczyć w Galerii Europa – Daleki Wschód.

– Dokonując wyboru fotografii na tę wystawę, narzuciłam sobie pewną dyscyplinę patrzenia. Rozbicie i zestawianie na nowo „zaprojektowanej fotografii” Łagockiego dało możliwość odkrywania i tworzenia nowych znaczeń, niwelowania i przesuwania granic widzenia. Możemy patrzeć na nie pozbawieni obciążeń treściowych, wizualnych czy związanych z kontekstami: datą, osobami czy miejscami powstania  – podkreśla Pyrlik.

Za aranżację ekspozycji odpowiada Mateusz Okoński, a za opracowanie graficzne Kuba Woynarowski.

Wystawę można oglądać do 14 listopada 2021 r. Dodatkowe informacje tutaj.

Wystawę zorganizowano przy wsparciu miasta Krakowa.