górne tło

Nowy antykwariat na ul. św. Tomasza już otwarty

Krakowianie i goście mogą już korzystać z oferty nowo otwartego antykwariatu przy ul. św. Tomasza 26. Dzięki nowemu miejscu na kulturalnej mapie Krakowa, rejon ulic: Sławkowskiej, Szpitalnej, św. Jana i św. Tomasza stał się nieoficjalnym antykwarycznym centrum miasta.

Otwarcie antykwariatu pod tym adresem to efekt starań wynikających z programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO. W otwarciu wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Właściciele antykwariatu Suszek Books, który dotychczas funkcjonował jako sklep internetowy i stoisko podczas kiermaszów książki, wzięli udział w zorganizowanej przez Zarząd Budynków Komunalnych aukcji na najem lokali użytkowych, którą wygrali. To już 14 lokal miasta wynajęty pod księgarnię lub antykwariat. Dzięki zapisom uchwały o wspieraniu przedsiębiorczości w zakresie zawodów chronionych, do których należą księgarze, najemcy mogą korzystać z ulgowych czynszów w lokalach miejskich.

Antykwariat ma powierzchnię 47 metrów kwadratowych i znajduje się na parterze budynku, który jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Kamienica przy ul. Tomasza 26 to ważne miejsce na kulturalnej mapie Krakowa. Przez pewien czas w tym budynku mieszkał Czesław Miłosz, a w sąsiedztwie znajduje się tradycyjnie kojarzona z handlem książką ulica Szpitalna wraz z dwoma prężnie działającymi antykwariatami aukcyjnymi: Rara Avis (nr 11) i Wójtowicz (nr 19). Przez wiele lat w tej samej kamienicy działał również znany wielu krakowianom antykwariat S.A. Krzyżanowski.

 

Razem ze zlokalizowanym przy ul. św. Jana 3 najstarszym antykwariatem w Polsce (Antykwariat Kamiński) oraz mieszczącym się przy ul. Sławkowskiej Krakowskim Antykwariatem Naukowym (nr 19) północna część Starego Miasta wyrasta na naturalne centrum drugiego obiegu książki w Krakowie.

Właściciele nowego antykwariatu podkreślają, że zależy im na współtworzeniu pięknej historii kamienicy i aktywnym udziale w życiu kulturalnym miasta. Nowy antykwariat wzbogaci ofertę działań realizowanych w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – dodatkowe informacje o programie można znaleźć tutaj.