górne tło

Jak można segregować śmieci w Krakowie

Dobiegł końca projekt, wybrany do realizacji w budżecie obywatelskim w 2019 roku, „Śmieciomaty z nagrodami”. W ciągu roku w śmieciomatach zlokalizowanych w trzech miejscach w Krakowie, zebrano około 3 tys. kg zużytych plastikowych butelek i 500 kg aluminiowych puszek po napojach.

Sprzęt działał na zasadach programu lojalnościowego. Za wrzucanie do śmieciomatów plastikowych butelek i aluminiowych puszek po napojach, mieszkańcy zbierali punkty w aplikacji mobilnej „ECO-portfel”. Projekt miał na celu aktywizację oraz motywowanie mieszkańców do działań przyjaznych dla środowiska

Segregujesz? Zyskujesz!

Jeszcze do końca października można wymienić punkty na ekogadżety: bawełniane worki i plecaki, bambusowe kubki, piórniki z korka. Nagrody czekają w punktach InfoKraków: w Pawilonie Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych 2 i na osiedlu Zgody 7. Po 31 października zebrane punkty stracą ważność.

„Zgnieć z RePETem!”

Ci, którzy nie zdążyli skorzystać ze śmieciomatów mogą odwiedzić Lamusownię, która dysponuje swoją maszyną z nagrodami, w ramach programu „Zgnieć z RePETem!”.

Jak można segregować śmieci w Krakowie?

Jednak krakowski pomysł na selekcję śmieci to nie tylko śmieciomaty. Mieszkańcy miasta mają do dyspozycji wiele innych możliwości segregowania odpadów. Oprócz tradycyjnych pojemników w miejscu zamieszkania mogą korzystać z:

Edukujemy, jak prawidłowo segregować odpady

Oprócz miejsc, w których mieszkańcy mogą zostawić problematyczne odpady i śmieci, Kraków prowadzi szereg akcji informacyjno-edukacyjnych dotyczących prawidłowej segregacji i korzyści płynących z recyklingu.

Konkursy plastyczne dla przedszkolaków (np. Eko-Kreatorzy), programy edukacyjne dla klas I–III szkół podstawowych („Krakowskie dzieci wiedzą, jak wyrzucać śmieci” czy „Czytam, rysuję i segreguję”). Starsze dzieci z klas IV–VI szkół podstawowych mogły wziąć udział w programie „Od segregacji nie ma wakacji”, z kolei program adresowany do uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych to „Elektroodpady mają zasady”.

Od 2017 r. realizowany jest program edukacyjny „Krakowskie szkoły najlepiej segregują odpady”, który wspiera szkoły w organizacji właściwego systemu segregacji.

Kolejnym pomysłem na zaszczepienie ekologicznych nawyków jest program edukacyjny dla placówek oświatowych „Kino za baterie”, funkcjonujący od 2014 r. Tylko w zeszłym roku zebrano dzięki niemu ponad 30 Mg baterii.

MPO nie zapomina też o starszych mieszkańcach miasta. Specjalnie dla nich powstał program edukacyjny dla seniorów „Mądrze segregujesz – więcej zyskujesz”, w ramach którego odbywają się zajęcia warsztatowe oraz wycieczki po Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Nowohuckiej 1.