górne tło

Filmowy festiwal społeczności queerowych pod Baranami

Kino Pod Baranami zaprasza na LGBT Film Festival: największe w Europie Środkowo-Wschodniej święto kina LGBT+. Festiwal jak co roku zawita do Krakowa, aby zachwycać różnorodnym programem, śmiałością wizji oraz filmami, które prezentują rozmaite doświadczenia queerowych społeczności. Pokazy potrwają od 17 do 23 września.

W programie LGBT Film Festivalu nie brakuje znanych nazwisk. Przegląd otworzy „Łabędzi śpiew” – rozczulająca komedia, w której Udo Kier w roli ekstrawaganckiego fryzjera musi zmierzyć się z duchami swojej przeszłości. Na festiwalu będzie można także zobaczyć „Saint-Narcisse” - najnowszy obraz ekscentrycznego reżysera Bruce’a La Bruce (twórcy skandalizującej „Gerontofilii”), którego bohaterem jest fetyszyzujący własne ciało Dominic.

Ważnymi tematami, przewijającymi się przez festiwalowe filmy, są dojrzewanie oraz młodość. – Ciche i powolne stadium straty, przyjaźni i pierwszej miłości – tymi słowami australijskie „My First Summer” określiła Hattie Collins z magazynu British Vogue. W główne bohaterki tego oświetlonego ciepłymi promieniami słońca dramatu o dorastaniu wcieliły się utytułowane aktorki młodego pokolenia: Markella Kavenagh i Maiah Stewardson. Wśród pięknej przyrody rozgrywa się akcja austriacko-belgijskiego „Dlaczego nie ty” – debiutu reżyserki Evi Romen, uhonorowanego główną nagrodą na festiwalu w Zurychu. Wśród malowniczych tyrolskich gór i wiosek toczy się przejmująca walka młodego człowieka o miłość i życiową pasję. Wzruszający międzypokoleniowy dialog to kluczowy element kanadyjskiego „Jump, darling”, opowiadającego o początkującym draq queen, który przyjeżdża na wieś by opiekować się chorą babcią. W programie znalazł się także polski „Ostatni komers”, nagrodzony na festiwalu w Gdyni brawurowy debiut Dawida Nickela, portretujący młodzież z blokowiska, stojącą u progu dorosłości.

Bohaterowie filmów prezentowanych w trakcie LGBT Film Festival skrywają niejedną tajemnicę. W kostiumowym melodramacie Mony Fastvold „Świat, który nadejdzie”, dwie żyjące pod koniec XIX wieku kobiety (w ich rolach: Katherine Waterston i Vanessa Kirby) muszą ukrywać rodzącą się między nimi namiętność. Tymczasem nastolatka „Valentina”, z wyreżyserowanego przez Cássio Pereirę dos Santosa brazylijskiego dramatu, stara się zataić fakt, że jest transpłciowa. W jej rolę wcieliła się hipnotyzująca debiutantka, Thiessa Woinbackk.

Tradycyjnie w programie LGBT Film Festival znalazły się także krótkie formy filmowe, zgromadzone w zestawach „Lesbian Shorts” oraz „Trans & Gender Diverse Shorts”. W drugim warto zwrócić szczególną uwagę na polski akcent: film „Jednorożec”, będący oryginalnym portretem Kim Lee - zmarłej niedawno ikony sceny Drag Queen w Polsce, której wizerunek widnieje również na plakacie festiwalu.

Wybrane filmy dostępne będą również online na e-kinopodbaranami.pl od 24 września do 3 października. Więcej o festiwalu tutaj.