górne tło

Wrzesień w Żydowskim Muzeum Galicja

Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na ciekawe spotkania i wystawy, a także wyjątkowe koncerty. Warto się zapoznać z wrześniową ofertą, a tym samym kulturalnie powitać nieuchronnie zbliżającą się jesień.

Niedziela, 12 września, godz. 18.00

Wernisaż wystawy „Sweet Home Sweet” i koncert Alexa Rotha dedykowany wystawie
Wydarzenie w muzeum


Już 12 września odbędzie się wernisaż wystawy „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach”.

Otwarcie o godz. 18.00, a już o godz. 19.00 koncert Alexa Rotha. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w wydarzeniach towarzyszących wystawie.


Niedziela, 12 września, godz. 19.00

Koncert: „Unfinished…”

„Unfinished…” to specjalny, dedykowany wystawie „Sweet Home Sweet” projekt urodzonego w Detroit, wychowanego w Londynie i zamieszkałego w Krakowie gitarzysty, Alexa Rotha wespół z trojgiem wybitnych polskich muzyków sceny eksperymentalnej: wokalistką Olgą Szwajgier, saksofonistą Mikołajem Trzaską i perkusistą Qbą Janickim. Koncert inspirowany jest albumami eksperymentalnymi nagranymi przez Johna Lennona i Yoko Ono, „Unfinished Music Vol. 1–3”. Ryszard Ores, którego życie i fotografie są tematem wystawy, posiadał w swojej kolekcji płytę „Unfinished Music Vol. 1”. Płyty winylowe, które kolekcjonował Ores, były dziedziczone przez następne pokolenia jego rodziny. „Unfinished Music Vol. 1” jest płytą niezwykłą, na której – pośród innych, równie ciekawych utworów – znajduje się piosenka napisana w latach 20. XX wieku, następnie popularna w latach 40., a na albumie Lennona i Ono jest ona podkładem muzycznym i słychać ją w tle na całej pierwszej stronie płyty – była to praktyka wówczas nieznana, a zabieg zastosowano wiele lat przed tym, kiedy samplowanie stało się powszechną praktyką. Przenikanie się utworów tak, jak splata się historia kilku pokoleń, jest w kontekście wystawy symboliczne.

Podczas koncertu muzycy nie będą grali utworów z płyt Lennona i Ono. Jednak płyty te niosą ducha spontaniczności i eksperymentu muzycznego, przez co inspirują do tego, aby tworzyć nową muzykę: opartą na improwizacji, z wykorzystaniem sampli audio pochodzących z wystawy.

Wstęp wolny. W związku z restrykcjami liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji na Facebooku.

Więcej informacji na stronie Żydowskiego Muzeum Galicja.