górne tło

Poznaliśmy „Przyjaciół Sportu A.D. 2019”

Barbara Ślizowska-Konopka za najciekawszą formę i efektywność wspierania kultury fizycznej oraz firma Kärcher Sp. z o.o. za najwyższy wkład finansowy w rozwijanie kultury fizycznej – to laureaci 19. edycji konkursu o honorowy tytuł „Przyjaciela Sportu”. Uroczystość wręczenia wyróżnień laureatom odbyła się 3 września.

– Sport zawsze był i jest ważnym elementem naszego życia społecznego i polityki społecznej każdego miasta. Jednak tu, w Krakowie przypisujemy mu wyjątkowe znaczenie. Sport pomaga nam odsłonić wizerunek nowoczesnego, młodego duchem, pełnego energii Krakowa. Miasta, które oferuje swym mieszkańcom i gościom, nie tylko bezcenny kontakt z historią, nauką, sztuką, ale też rozliczne możliwości sportowej, aktywnej rekreacji – powiedział podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Kraków w ostatnim czasie wykonuje bardzo dużą pracę, aby rozwijać infrastrukturę sportową, zarówno przy szkołach, jak i klubach sportowych. Powstają liczne baseny, hale sportowe, budynki klubowe i boiska. Miasto realizuje już od wielu lat program rewitalizacji boisk przyszkolnych. Przez siedem kolejnych lat, dzięki temu programowi odnowiono ponad 100 kompleksów sportowych, w ramach których powstało blisko 300 boisk. Dwa dni temu otwieraliśmy właśnie kompleks sportowo-rekreacyjny przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Ułanów – zaznaczył.

- Gratuluję serdecznie tegorocznym laureatom i jeszcze raz dziękuję wszystkim państwu z całego serca za waszą wyjątkową działalność – dodał prezydent.

„Przyjaciel Sportu” to honorowy tytuł nadawany przez prezydenta Krakowa od 2000 roku w dowód uznania dla osób i firm wspierających krakowski sport i angażujących się w popularyzację aktywności fizycznej w naszym mieście.

Laureatów konkursu wyłoniła specjalnie powołana kapituła, w której skład weszli przedstawiciele krakowskiego środowiska sportowego, Rady Miasta Krakowa i Wydziału Sportu UMK. Laureatem może zostać każdy, kto pomysłowo i skutecznie promuje ruch i sport, angażuje się w popularyzowanie aktywności fizycznej, finansowo wspiera sportowców lub organizacje sportowe.

Tytuły, jak co roku, przyznano w dwóch kategoriach:

W 2020 r. w kategorii „Najciekawsza forma i efektywność wspierania kultury fizycznej na terenie Gminy Miejskiej Kraków” wyróżniono Barbarę Ślizowską-Konopkę. Laureatka to dwukrotna olimpijka w gimnastyce sportowej, brązowa medalistka XVI Igrzysk Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku, sędzia sportowy, trenerka kadry narodowej. Zasłużona Działaczka Kultury Fizycznej, Zasłużona Mistrzyni Sportu. Przewodnicząca Komisji Sędziowskiej PZG (1976-1988 oraz 1992-1998), działaczka sportowa w zarządzie Polskiego Związku Gimnastycznego (1960-1999) – wiceprezes PZG (1988-1992). Jako wiceprezes Małopolskiej Rady Olimpijskiej, aktywnie współpracuje z Polskim Komitetem Olimpijskim, biorąc udział w Piknikach Olimpijskich oraz wielu spotkaniach ze sportowcami. Propaguje ideę olimpizmu wśród dzieci i młodzieży. Regularnie bierze udział w wielu imprezach sportowych na terenie Krakowa.

W kategorii „Najwyższy wkład finansowy w rozwijanie kultury fizycznej poprzez pomoc udzielaną sportowcom lub organizacjom sportowym działającym na terenie Gminy Miejskiej Kraków” wyróżniono firmę Kärcher Sp. z o.o. Dla firmy bardzo ważna jest pomoc świadczona mniejszym klubom i mniej popularnym sekcjom sportowym, jak te prowadzone przez Kolejowy Klub Wodny 1929 i Klub Sportowy Cracovia 1906. Wśród wspieranych sekcji sportowych znaleźć można takie jak: baloniarstwo czy wyścigi motorowe, a wśród masowych imprez rowerowych – Joy Ride Festiwal. Firma jako sponsor tytularny Kärcher Hali Cracovii – Centrum Sportu Niepełnosprawnych przyczyniła się do realizacji ważnej społecznie misji, jaką jest wsparcie sportowców niepełnosprawnych uprawiających m.in. koszykówkę na wózkach oraz goalball dla osób z dysfunkcją wzroku.

W 2020 r. uroczystość wręczenia wyróżnień została odwołana ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną w kraju.