górne tło

Przychodnia „Przystani Medycznej”

Czy w Krakowie potrzebna jest przychodnia zdrowia przyjmująca osoby w kryzysie bezdomności? W jaki sposób miasto może pomóc Fundacji, która taką przychodnie chce założyć? – o tym rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej Rady Miasta Krakowa.

Fundacja „Przystań Medyczna” została utworzona w 2017 roku w Krakowie, a jej celem jest pomoc medyczna dla osób bezdomnych, ubogich i społecznie wykluczonych. – Pomagamy w schroniskach, noclegowniach, na mieście. Jednak wiele ze schorzeń naszych pacjentów, którzy są przewlekle chorzy nie jest dalej leczonych. Nasza działalność zmierza do utworzenia placówki ambulatoryjnej, gdzie pacjenci, znajdujący się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej i materialnej, będą mogli uzyskać dostęp do podstawowych świadczeń medycznych – tłumaczyłam doktor Maria Maciaszek, prezes Fundacji „Przystań Medyczna”.

Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej przychodni POZ, część najbardziej potrzebujących pacjentów jest leczona w przychodni. Jednak jak stwierdziła Maria Maciaszek, pacjentom w kryzysie bezdomności należy stworzyć takie warunki, aby zarówno oni jak i pacjenci, odwiedzający przychodnie czuli się komfortowo. Nierzadko osoby przebywające długotrwale „na ulicy” mają problemy z higieną, dlatego jednym z wymogów takiej placówki byłoby stworzenie dwóch wejść oraz łaźni. - Miejsce to oprócz pomocy osobom w kryzysie bezdomności służyłoby również wszystkim osobom nieubezpieczonym, czyli np. obcokrajowcom przebywającym w Polsce – dodała radna Alicja Szczepańska, która mocno wspiera działania Fundacji.

Podobna przychodnia już jest prowadzona w Krakowie przy ul. Smoleńsk 4 przez Stowarzyszenie Lekarze Nadziei. Jednak potrzeby są znacznie większe, stąd zasadność powołania kolejnej tego typu placówki. Fundacja może liczyć na wsparcie radnych. – Uważam, że to bardzo dobry pomysł, by powołać tego typu miejsce. Osób w kryzysie bezdomności w naszym mieście jest dużo, a będzie ich na pewno przybywało. Jedyną kwestią budzącą obawy jest obciążenie miasta całością kosztów. Musimy się zastanowić jak ten problem rozwiązać – mówił radny Rafał Komarewicz.

Jak zapowiedzieli dyrektorzy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, współpraca pomiędzy miastem a fundacją w omawianej kwestii jest możliwa dopiero po spełnieniu przez Fundacje wymogów formalno-prawnych. – Miasto bez pomocy rządowej nie jest w stanie udźwignąć takiej formy pomocy – stwierdził Przemysław Cichy, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. Jednocześnie zaznaczył, iż należy również podjąć rozmowy z Zarządem Budynków Komunalnych w sprawie znalezienia, wyremontowania i dostosowania lokum do tego celu.

Przewodniczący Komisji Lech Kucharski zaproponował podjęcie rozmów z przedstawicielami Fundacji, radnymi oraz przedstawicielami odpowiednich jednostek miejskich, by stworzyć konkretny plan działań i możliwości utworzenia tej placówki medycznej.