górne tło

Medale dla zasłużonych

3 września o godz. 16:00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 wręczone zostały Medale 30-lecia odrodzonego samorządu. Tym razem trafiły one w ręce osób i instytucji działających na rzecz lokalnych społeczności.

Medale z rąk Dominika Jaśkowca, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa oraz wiceprzewodniczącego Sławomira Pietrzyka otrzymały osoby reprezentujące: Polski Związek Działkowców, Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręg Małopolski, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Oddziału Okręgowego w Krakowie, Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych w Krakowie, dziennikarze i fotoreporterzy oraz osoby nominowane przez radnych Miasta Krakowa.

Wcześniej Medal 30-lecia odrodzonego samorządu otrzymali: medycy zasłużeni w walce z epidemią koronawirusa, prezesi klubów sportowych: Dąbski Klub Sportowy, Robotniczy Klub Sportowy „Garbarnia”, Zwierzyniecki Klub Sportowy, Klub Sportowy „Kolejarz Prokocim”, Klub Sportowy „Prądniczanka Kraków”, Klub Sportowy „Wieczysta” oraz ławnicy z okazji Międzynarodowego Dnia Ławnika. 

Medal pamiątkowy 30-lecia odrodzenia samorządu ustanowiony został w 2020 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa z okazji 30-lecia samorządu. Wręczany jest osobom i instytucjom z kraju i zagranicy, zasłużonym dla wspierania działań samorządu lokalnego Miasta Krakowa w ciągu ostatnich 30 lat.

Medalem pamiątkowym jest krążek o średnicy 95 mm, wykonany z metalu w kolorze srebrzonego brązu. Na awersie znajduje się napis „30 lat odrodzonego samorządu Krakowa”, a w otoku – wstęga rozgraniczona dwiema pięcioramiennymi gwiazdami z umieszczonymi na górze datami „1990” i „2020” rozdzielonymi pięcioramienną gwiazdą i z herbem Krakowa na dole wstęgi. Każda z gwiazd upamiętnia jedną dekadę działania odrodzonego samorządu. Na rewersie widnieją: w centrum stojąca bogini Atena, jako symbol samorządności miejskiej i demokracji, po jej prawej stronie, z tyłu – wzbijająca się do lotu sowa, symbol wiedzy i mądrości, po lewej stronie – kościół Najświętszej Marii Panny w Krakowie z widocznymi charakterystycznymi dla miasta wieżami. U stóp postaci i budynku znajdują się liście laurowe służące do wykonania wieńca – symbolu wybitnych osiągnięć we wszelkich dziedzinach życia.