górne tło

Znamy laureatów 5. edycji „Youth Krak Hack. W dobrym klimacie!”

„Idźże w retro klimat!” – projekt zespołu Carbon Footprint zwyciężył w finale piątej edycji maratonu projektów społecznych „Youth Krak Hack. W dobrym klimacie!”. Podczas hackathonu młodzi krakowianie zaproponowali kampanie społeczne odnoszące się do rekomendacji wypracowanych w trakcie I Krakowskiego Panelu Klimatycznego.

W piątej edycji „Youth Krak Hack. W dobrym klimacie!” wzięło udział ponad czterdzieścioro młodych krakowian. Pracując w dziesięciu drużynach, zmierzyli się z wyzwaniem opracowania kampanii społecznej kształtującej postawy proklimatyczne, skierowanej do różnych grup mieszkańców Krakowa: młodzieży, rodzin z dziećmi, seniorów, a także przedsiębiorców i inwestorów.

Proponowane kampanie miały nawiązywać do rekomendacji wypracowanych w trakcie pierwszej edycji Krakowskiego Panelu Klimatycznego, zawierać elementy edukacyjno-informacyjne i uwzględniać różnorodne narzędzia komunikacji i edukacji. Nie było to łatwe zadanie, bo na przygotowanie propozycji kampanii uczestnicy hackathonu mieli zaledwie dwanaście godzin. Wspierali ich eksperci z obszaru komunikacji społecznej i PR, tworzenia kampanii społecznych, a także z zakresu edukacji ekologicznej i klimatycznej.

Finał hackathonu

Wśród propozycji przygotowanych przez uczestników „YouthKrakHack. Młodzi dla klimatu!” znalazły się kampanie mające zachęcić krakowian między innymi do przeciwdziałania marnowaniu żywności i nadmiernej konsumpcji, wybierania diety roślinnej oraz uprawy warzyw w przestrzeni miasta. Do finału zakwalifikowało się sześć drużyn, które swoje propozycje zaprezentowały 30 sierpnia w Urzędzie Miasta Krakowa.

Ich pomysły oceniało jury składające się z przedstawicieli różnych obszarów funkcjonowania miasta – w tym dyrektorzy wydziałów i jednostek koordynujących inicjatywy z zakresu klimatu, ekologii, transportu, przedsięwzięć społecznych, kampanii społecznych, a także osoby zaangażowane w organizację i koordynację I Krakowskiego Panelu Klimatycznego. W finale hackathonu wziął także udział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

–  To jest niezwykle ważne przedsięwzięcie. W niedługim czasie będziemy mogli przekazywać pałeczkę kierowania miastem młodym ludziom i sądzę, że to najlepszy moment, żeby oni sami powiedzieli, w którym kierunku chcą iść i jak przekonywać swoich rówieśników do działania. To niezwykle istotne, by włączali się do ogólnospołecznego ruchu na rzecz adaptacji naszego miasta do zmian klimatycznych i przeciwdziałania negatywnym zjawiskom, które przynoszą zmiany w klimacie – stwierdził Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, który podkreślił także, jak ważnym przedsięwzięciem jest ten młodzieżowy maraton projektów społecznych odnoszących się do rekomendacji panelu klimatycznego.

W ocenie finałowych projektów jury koncentrowało się na czterech głównych kategoriach, takich jak: kreatywność i oryginalność (w zakresie formy, działań i narracji przekazu), logiczność (związek pomiędzy diagnozą – celem – efektem), wykonalność (osiągalność) oraz zysk społeczny (efekt projektu i jego wpływ na mieszkańców – walor edukacyjny).

 

Idźże w retro klimat!

Główną nagrodę w piątej edycji młodzieżowego maratonu projektów społecznych otrzymała propozycja inicjatywy Idźże w retro klimat! opracowana przez zespół Carbon Footprint. To międzypokoleniowy projekt, który skupia się na przeciwdziałaniu nadmiernej konsumpcji i propaguje rozsądne korzystanie z nieodnawialnych zasobów naturalnych. Młodzi ludzie, proponując m.in. raport dotyczący nawyków konsumenckich krakowian i dając za przykład seniorów, którzy nie kupują nadmiernie, chcą propagować odpowiedzialną konsumpcję i realizować kampanię społeczną z wykorzystaniem np. materiałów video i mapy miejsc, gdzie możliwy będzie upcykling (sposób wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają wyroby o wyższej wartości niż surowce, z których powstały, np. europalety przerobione na meble).

Drugie miejsce zajął projekt Dziecinnie prosty przepis na przyszłość zespołu Knedliczki proponujący szereg działań edukacyjnych w zakresie żywienia roślinnego wśród krakowskich rodzin i dzieci. A trzecie miejsce to inicjatywa Ecolendar opracowana przez zespół Power of 10. To proporcja krakowskiego kalendarza klimatycznego mającego na celu przeciwdziałanie bierności ekologicznej. Kalendarz proponowany przez młodych krakowian zawierałby m.in. porady, statystyki i wyzwania ekologiczne.

Do zwycięzców trafiły nagrody finansowe, a ich propozycje zostaną włączone w plany działań miasta.


YouthKrakHack to maraton projektów społecznych, który z inicjatywy Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Młodzieży, realizowany jest nieprzerwanie od 2018 r., przez Referat ds. Młodzieży (Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK). Każda edycja poświęcona jest innemu tematowi, a zadaniem uczestników jest opracowanie autorskich projektów z zakresu polityki młodzieżowej. W ten sposób młodzi krakowianie mają możliwość  wyrażenia oczekiwań względem tematów które ich interesują, są społecznie ważne i nierzadko dotyczą też ich przyszłości. Na realizację wzywania uczestnicy mają 12 godzin. Do udziału w hackathonie mogą zgłaszać się indywidualnie lub grupowo, w zespołach liczących od trzech do pięciu osób.

Młodzież biorąca udział w maratonów projektów społecznych ma szansę, by aktywnie zaangażować się życia miasta, podnieść i wzmocnić swoje kompetencje społeczne (zwłaszcza w takich obszarach jak: praca w grupie, twórcze rozwiązywanie problemów, umiejętność prezentacji i efektywnej komunikacji), wzmocnić poczucie wpływu na najbliższe otoczenie, a także wykształcić umiejętność korzystania z narzędzi partycypacji społecznej oraz poznać mechanizmy podejmowania decyzji w mieście, jak też demokratyczne formy wpływania na nie.

YouthKrakHack. W dobrym klimacie! to 5. edycja tego wydarzenia, która tym razem dotyczyła rekomendacji wypracowanych w trakcie I Krakowskiego Panelu Klimatycznego.

Dodatkowe informacje na stronie Młody Kraków 2.0 oraz na profilu MłodyKraków na Facebooku.