górne tło

Dobrostan koni dorożkarskich priorytetem miasta

Regularne badania koni dorożkarskich, ograniczenie czasu ich pracy, kontrole Powiatowego Lekarza Weterynarii, ograniczenie wielkości dorożek, ścisła współpraca z przedsiębiorcami dorożkarzami – to tylko niektóre działania, jakie podejmuje miasto, aby zapewnić odpowiednie warunki koniom pracującym przy krakowskich dorożkach.

W ostatnich latach w sezonie wakacyjnym wiele osób, organizacji, a także gości odwiedzających Kraków często podejmuje temat koni dorożkarskich. Miasto dokłada wszelkich starań, aby warunki pracy zwierząt były zgodne z zasadami wypracowanymi w ciągu kilkunastu ostatnich lat, w oparciu o ustawę o ochronie praw zwierząt.

Badania koni dorożkarskich

Miasto zleciło przeprowadzenie odpowiednich badań specjalistom z Zakładu Weterynarii, Rozrodu i Dobrostanu Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Badania prowadzone były w okresie letnim w 2014 r. Wykonywano je na obowiązujących w mieście postojach dla dorożek. Porównawczo przeprowadzono także badania na terenie stadnin koni poza Krakowem oraz ośrodków jeździeckich. Prowadzono badania psychometryczne i katatermometryczne, równolegle wykonując odczyty dodatkowym miernikiem mikroklimatu. Korzystano także z kamery termowizyjnej, która umożliwiała cyfrową rejestrację rozkładu temperatur oraz wizualizację promieniowania podczerwonego ciała koni i otaczającego podłoża. W celu określenia dobrostanu pracujących zwierząt w kontekście warunków termicznych, wykonano analizy hematologiczne i biochemiczne krwi oraz przeprowadzono badania pulsometryczne.

Wyniki badań

Wyniki analiz hematologicznych i biochemicznych krwi oraz pomiarów tętna u wszystkich objętych badaniami pracujących koni dorożkarskich mieściły się w granicach dopuszczalnych norm, niezależnie od panujących warunków termiczno-wilgotnościowych. Konie badano także po wysiłku związanym z ich pracą (ciągnięcie dorożek z pasażerami). Także po pracy parametry mierzone u tych zwierząt nie odbiegały od przyjętych norm i nie wykazywały przeciążenia zwierząt, nawet w przypadku pracy w wysokich temperaturach.

Kontrole

Poza okresami pracy, co drugi dzień, konie dorożkarskie odpoczywają w stajniach i na pastwiskach. Miejsca te są kontrolowane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krakowie oraz Urząd Miasta. Pracownicy Urzędu Miasta kontrolują również zwierzęta w czasie ich rzeczywistej pracy czy postoju w centrum miasta. W 2016 r. postój dla koni dorożkarskich na Małym Rynku został zlikwidowany ze względu na najwyższą temperaturę tam panującą i najniższy czynnik ochładzania.

Ścisła współpraca z dorożkarzami

Urząd wypracował regulacje i ograniczenia w drodze negocjacji z dorożkarzami, podczas licznych spotkań i konsultacji oraz przy współpracy z ekspertami. W konsultacjach uczestniczą m.in. pracownicy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, hippolodzy, przedstawiciele Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, funkcjonariusze policji i Straży Miejskiej.

Ograniczenie czasu pracy koni

Konie są zaprzęgane do dorożek co drugi dzień (14–15 dni w miesiącu), a łączny czas ich pracy nie przekracza 12 godzin na dobę. Ograniczenie dni pracy koni następuje także dodatkowo w dniach, kiedy wjazd do Rynku Głównego jest niemożliwy z powodu zorganizowanych imprez lub innych przedsięwzięć. Spora liczba dorożkarzy utrzymuje też więcej niż jedną parę koni, co pozwala na częstą ich wymianę. Wykorzystywanie dwóch koni do jednego pojazdu zaprzęgowego pozwala równomiernie rozłożyć obciążenie na każde ze zwierząt (m.in. z tego powodu są one dobierane wielkością). W ramach podjętych działań na rzecz poprawy warunków pracy koni wprowadzono także obowiązek ograniczenia zarówno wielkości dorożek – zaprzęgi o maksymalnej długości 7 m, jak i typów pojazdów (dopuszczalne są dwa typy: victoria oraz lando). Koła mają ogumienie i hamulce, a zaprzęg prowadzony jest przez dwa konie. Dorożkarze i powożący obowiązkowo szkolą się, podnosząc swoją wiedzę i kwalifikacje, m.in. z zakresu prawidłowego żywienia zwierząt i opieki nad zwierzętami.

Obowiązki dorożkarzy

Dorożkarze mają obowiązek posiadania aktualnych badań lekarsko-weterynaryjnych, świadczących, że konie są zdrowe i dobrze odżywione. Ogólna kondycyjna tych zwierząt wskazuje na jakość sprawowanej nad nimi opieki przez ich właścicieli. Przez fachowców jest on oceniany na więcej niż dobry. Dorożkarze regularnie poją i karmią konie na postojach. Miasto udostępniło im dodatkowe trzy zastępcze punkty poboru wody. Punkty są czynne od około godz. 11.00.

Kraków na przestrzeni lat i doświadczeń stał się wzorem dla wielu polskich i europejskich miast w kwestii m.in. organizacji ruchu turystycznego z wykorzystaniem koni zaprzęgowych.

Wyniki badań dotyczących warunków pracy koni dorożkarskich w Krakowie dostępne tutaj.

Oświadczenie krakowskich dorożkarzy dostępne tutaj.

Wszelkie interwencje w sprawie dorożek należy zgłaszać do Wydziału Spraw Administracyjnych, Referatu Handlu i usług, al. Powstania Warszawskiego 10, pokój 813, tel.: 12 616 92 48.