górne tło

Biblioteka Kraków testuje książkomat

Pierwszy książkomat Biblioteki Kraków stanął przy filii nr 16 na ul. Radzikowskiego 29. Urządzenie umożliwia samoobsługowy odbiór zamówionych oraz zwrot przeczytanych książek i audiobooków.

Działanie książkomatu jest bardzo proste i podobne do działania popularnych paczkomatów. Wystarczy posiadać ważną kartę biblioteczną, zalogować się na swoje konto, znaleźć w katalogu książkę lub audiobook, które chcemy wypożyczyć i jako miejsce odbioru wskazać książkomat.

Po dostarczeniu książki do urządzenia, drogą mailową zostanie przesłana wiadomość o możliwości odbioru oraz terminie, do którego należy odebrać zamówiony tytuł (dwa dni).

Z książkomatu mogą korzystać czytelnicy, którzy mają miejsce na koncie na wypożyczenie kolejnych pozycji. Do urządzenia nie można zamawiać gier planszowych i prasy. Książki do książkomatu będą dostarczane od poniedziałku do piątku.

Czytelnicy, którzy chcą zwrócić książki/audiobooki w książkomacie powinni pamiętać, że wypożyczenie kolejnych nie będzie możliwe od razu. Każdy zwrot wymaga weryfikacji przez bibliotekarza, na co biblioteka rezerwuje sobie jeden dzień roboczy.

Książkomat został zakupiony ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa (edycja 2020).