górne tło

Trwa 22. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

22. edycja Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” tematycznie nawiązuje do początków baletu zawodowego w Polsce. W programie festiwalu znajdują się widowiska na Rynku Głównym, a także seria pokazów tanecznych w ramach cyklu „Kraków tańcem malowany”, prezentowanych w przestrzeni miejskiej.

Ponadto festiwalowi towarzyszą warsztaty taneczne online i na żywo oraz warsztaty dla dzieci „Kraków tańczy pod Wawelem”, które zorganizowane zostaną w przestrzeni miejskiej. Po raz pierwszy w ofercie warsztatowej znalazł się też kurs mistrzowski tańca barokowego dla uczniów szkół baletowych.

– Tematyka wydarzeń skupiona będzie wokół początków baletu w Polsce. Prezentowane pokazy i spektakle nawiązywać będą zarówno do repertuaru baletów dworskich wystawianych w Polsce i w Europie od XV do XVIII wieku, jak i do powstawania na terenie Rzeczpospolitej pierwszych profesjonalnych szkół baletowych i zespołów tanecznych – mówi Romana Agnel, dyrektor artystyczny festiwalu. – Zorganizowany w formule hybrydowej festiwal zakłada zarówno wystawienie spektakli na Rynku Głównym, jak i prezentację krótkich programów tanecznych w przestrzeni miejskiej, będących jednocześnie planami filmowymi – dodaje.

W sobotę, 24 lipca, można było  zobaczyć spektakl „Pierwsze baletu początki – w operalni hetmanowej”, opowiadający o powstaniu jednej z pierwszych szkół baletowych w Polsce, w rezydencji Branickich w Białymstoku. W przedstawieniu zobaczyliśmy m.in. audycję baletową, rekonstrukcję lekcji tańca, uczniowską galę – spektakl baletowy, popisy mistrzów czy wielki dworski bal. Poprzez prezentację oryginalnych choreografii z pierwszej połowy XVIII wieku, a także odpowiedni dobór muzyki i tańców, spektakl pokazał jaki repertuar mógł być wykonywany w dworskim teatrze, tzw. operalni, nad którą pieczę sprawowała Izabela Branicka, kasztelanowa krakowska.

W niedzielę 25 lipca natomiast, również na Rynku Głównym zobaczyliśmy nową produkcję Baletu Cracovia Danza „Fêtes Galantes”, nawiązującą do ogrodowych zabaw z czasów francuskiego rokoka. Finezyjne obrazy taneczne zostały zainspirowane barokowymi ogrodami. W weekendowych przedstawieniach, poza tancerzami Baletu Cracovia Danza, wzięli udział także zaproszeni goście, w tym mistrzowie tańca z Niemiec i Francji – Marie-Claire Bär Le Corre i Pierre-François Dollé.

Powołując się na wielkie zainteresowanie widzów, Balet Cracovia Danza planuje kontynuację zeszłorocznego cyklu festiwalowego „Kraków tańcem malowany”. Tegoroczna edycja przyniesie trzy nowe pokazy opowiadające tańcem o najpiękniejszych zabytkach i dziełach sztuki Krakowa. Będą to: „Kiedy tańczą dzwony”, nawiązujący do 500-lecia dzwonu Zygmunta, hucznie obchodzonego w tym roku w Krakowie (Zamek Królewski na Wawelu); „Harmonia mundi”, przedstawiający artystyczną wizję teorii Kopernika i kolekcji astronomicznej Muzeum UJ (dziedziniec Collegium Maius); oraz „Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiej”, opowieść nawiązująca m.in. do chopinowskiej tradycji obecnej w krakowskiej Willi Decjusza. Wszystkie pokazy z cyklu „Kraków tańcem malowany” będą rejestrowane i powstaną z nich trzy odcinki filmowe, które jesienią zostaną wyemitowane w TVP3 Kraków, a następnie pojawią się w Internecie.

Festiwalowi – od 19 do 23 lipca – towarzyszyły, jak co roku, warsztaty „Kraków tańczy”, które poprowadzili znani mistrzowie tańca: Marie-Claire Bär Le Corre (francuski taniec renesansowy), Pierre-François Dollé (taniec barokowy) oraz Leszek Rembowski (dawny taniec polski). Zajęcia odbywały się w formule hybrydowej, zarówno online, jak i stacjonarnie. Ponadto odbył się kurs mistrzowski (masterclass) tańca barokowego dla uczniów i absolwentów szkół baletowych. Podobnie jak w roku ubiegłym, odbyły się także czterodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży „Kraków tańczy pod Wawelem”. Przewodnikami w tej tanecznej podróży po dawnej Europie byli tancerze Baletu Cracovia Danza.

Szczegółowy program znajduje się na stronie cracoviadanza.pl.