górne tło

Co z Igrzyskami?

Z takim pytaniem do przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa zwrócili się radni z Komisji Sportu i Kultury Fizycznej. O tym jak wygląda aktualna sytuacja przygotowań do Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie informował radnych Janusz Kozioł - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Kultury Fizycznej.

Miasto Kraków od wielu miesięcy prowadzi negocjacje w sprawie organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 r - z rządem od dwóch lat – które związane są z podpisaniem wiążących umów. - Podczas videokonferencji negocjowany jest drugi projekt umowy Host City, czyli kontraktu na organizację Igrzysk Europejskich, z Europejskim Komitetem Olimpijskim. Z racji tego, że w dokumencie nie ma satysfakcjonujących nas gwarancji dla organizacji i finansowania imprezy, termin podpisania tego dokumentu jest ciągle przesuwany. I nie chodzi tylko o gwarancje dla samego Krakowa związane z inwestycjami sportowymi oraz pozasportowymi, ale także o pisemne gwarancje finansowe dla Krakowa i Małopolski na współfinansowanie imprezy przez rząd. Bez tego wsparcia przeprowadzenie tak dużej imprezy nie jest możliwe. Zarówno ze względów finansowych jak i prawnych – tłumaczył Janusz Kozioł. Dodatkowo zapewnił radnych, że Prezydent Miasta Krakowa bez takich gwarancji nie podejmie się organizacji imprezy, gdyż „nie zrobi Igrzysk na koszt mieszkańców Krakowa”. Jednocześnie wiadomym jest, że w jakiejś części Miasto będzie musiało współfinansować wydarzenie, jednak tylko pod warunkiem uzyskania korzyści w zakresie finansowania z budżetu centralnego inwestycji drogowych, transportowych i sportowych. Na liście tych inwestycji pozasportowych są Trasa Balicka, zakup 60 nowoczesnych tramwajów, przebudowa węzła ul. Leopolda Okulickiego, ul. Jana Buszka oraz jedyna jak na razie realizowana z udziałem państwa inwestycja: węzeł Opatkowice. Z inwestycji sportowych na liście są: przebudowa stadionu im. Henryka Reymana, basen olimpijski, tor kajakowy, strzelnica, hala sportowa. 

Czas jaki został do przeprowadzenia imprezy stanowi poważne zagrożenie dla realizacji większości inwestycji, ułatwić te działania ma specustawa, ale jej wprowadzenie w życie ciągle się wydłuża. - Ostatnio zyskaliśmy zapewnienie, że projekt dokumentu jest gotowy i wejdzie w procedowanie. Nie wiemy, ile to może potrwać. Samego projektu dotychczas też nam nie przedstawiono – dodał Janusz Kozioł. - Czy znane są terminy, lub czy jest jakieś założenie ze strony Prezydenta, jaki termin jest terminem granicznym, jaki Kraków wyznaczył sobie, by mieć możliwość realizacji i przygotowania Igrzysk? – pytał radny Łukasz Sęk. W odpowiedzi usłyszał, że takich terminów było już kilka, ostatni to 30 czerwca 2021 r., ale w związku z wyborami oraz dużymi zmianami w zarządzie EOC (Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich) i również na prośbę Ministerstwa Aktywów Państwowych termin został przesunięty do końca lipca.

Kraków zaakceptował ewentualne przeprowadzenie w mieście 9 konkurencji, którymi mogą być: siatkówka, rugby 7, pływanie synchroniczne, szermierka, pięciobój nowoczesny, koszykówka 3x3, strzelectwo, kajaki slalomowe i klasyczne, tenis stołowy. Oraz dwie imprezy pokazowe: teqball i MMA amatorskie. EOC zwrócił się z prośbą, by Kraków przyjął jeszcze na swoim terenie łucznictwo. Ostateczne decyzje powinny być zawarte w umowie Host City.