górne tło

Odznaczeni za walkę z pandemią

W Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczystość, podczas której odznaczono medyków zaangażowanych w walkę z pandemią koronawirusa. W ich ręce trafiły medale 30-lecia odrodzenia samorządu.

Medal pamiątkowy 30-lecia odrodzenia samorządu ustanowiony został w 2020 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa z okazji 30-lecia samorządu. Wręczany jest osobom i instytucjom z kraju i zagranicy, zasłużonym dla wspierania działań samorządu lokalnego Miasta Krakowa w ciągu ostatnich 30 lat. Jedne z pierwszych odznaczeń trafiły do bohaterów ostatniego roku – medyków, ponieważ z powodu pandemii w roku jubileuszowym medal nie był wręczany.

Medale zasłużonym na froncie walki z pandemią wręczone zostały podczas sesji Rady Miasta Krakowa 30 czerwca i 7 lipca. Wśród wyróżnionych medalem 30-lecia odrodzenia samorządu znalazło się 75 osób, wskazanych przez kierownictwo szpitali. Wśród nich są: pielęgniarki, salowe, lekarze, dyrektorzy szpitali, ale także zaangażowani w walkę z pandemią pracownicy administracji szpitalnej.

Medale 30-lecia odrodzonego samorządu wyróżnieni za walkę z pandemią koronawirusa odebrali z rąk: Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca oraz wiceprzewodniczących RMK: Michała Drewnickiego, Rafała Komarewicza i Sławomira Pietrzyka.

- Osoby do odznaczenia medalem zostały wytypowane przez instytucje medyczne i niemedyczne zaangażowane w walkę z pandemią koronawirusa. Jest to symboliczne podziękowanie tym osobom za to, że w sposób niestandardowy i ponadwymiarowy działały na rzecz mieszkańców Krakowa w tym trudnym okresie, który jeszcze się nie skończył. Należy o tym pamiętać i okazywać wdzięczność – mówił podczas uroczystości Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec.

Medal 30-lecia odrodzonego samorządu

Medalem pamiątkowym jest krążek o średnicy 95 mm, wykonany z metalu w kolorze srebrzonego brązu. Na awersie znajduje się napis „30 lat odrodzonego samorządu Krakowa”, a w otoku – wstęga rozgraniczona dwiema pięcioramiennymi gwiazdami z umieszczonymi na górze datami „1990” i „2020” rozdzielonymi pięcioramienną gwiazdą i z herbem Krakowa na dole wstęgi. Każda z gwiazd upamiętnia jedną dekadę działania odrodzonego samorządu. Na rewersie widnieją: w centrum stojąca bogini Atena, jako symbol samorządności miejskiej i demokracji, po jej prawej stronie, z tyłu – wzbijająca się do lotu sowa, symbol wiedzy i mądrości, po lewej stronie – kościół Najświętszej Marii Panny w Krakowie z widocznymi charakterystycznymi dla miasta wieżami. U stóp postaci i budynku znajdują się liście laurowe służące do wykonania wieńca – symbolu wybitnych osiągnięć we wszelkich dziedzinach życia.

Pamiątkowe medale otrzymali już długoletni ławnicy z okazji Międzynarodowego Dnia Ławnika oraz prezesi KS Wieczysta oraz KS Prądniczanka przy okazji meczu derbowego.

 

MEDAL 30-LECIA ODRODZENIA SAMORZĄDU KRAKOWA dla medyków (70 medali)

  1. Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla w Krakowie – 13 osób odznaczonych medalem
  2. Szpital Zakonu Bonifratrów w Krakowie sp. z o.o. – 1 osoba odznaczona medalem
  3. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie – 4 osoby odznaczone medalem
  4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ  - 7 osób odznaczonych medalem
  5. Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie – 5 osób odznaczonych medalem
  6. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II – 6 osób odznaczonych medalem
  7. Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza w Krakowie – 9 osób odznaczonych medalem
  8. Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie – 6 osób odznaczonych medalem
  9. Szpital Uniwersytecki w Krakowie – 6 osób odznaczonych medalem
  10. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie- 3 osoby odznaczone medalem
  11. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie – 15 osób odznaczonych medalem