górne tło

Plamka żółta w MuFo: spotkanie z Martą Zgierską

Część powierzchni oka zajmuje plamka żółtka – to miejsce na siatkówce, gdzie znajduje się najwięcej receptorów wzroku. Jej uszkodzenie może powodować zniekształcenie widzenia, obniżenie ostrości wzroku lub zaburzenie odbioru barw.

W czasie, gdy możliwości spotkań i kontaktów są ograniczone, a sposoby poznawania przez nas świata i komunikacji uległy zmianie i zniekształceniu, zapraszamy na cykl spotkań, podczas których będziemy rozmawiać o uważności w fotografii.

W trakcie warsztatów, skupionych wokół konkretnych problemów, zaproszeni przez nas fotografowie i fotografki podzielą się doświadczeniem, przemyśleniami, wątpliwościami. Wskażą tropy poszukiwań sposobów ujęcia tematów, które podejmują w swojej twórczości, opowiedzą o swoich metodach pracy.

Spotkania będą próbą odejścia od klasycznej, hierarchicznej relacji, w której prowadzący dyktuje sensy i znaczenia. Stawiamy na możliwość wspólnego uczenia się za pomocą wymiany doświadczeń i współtworzenia narracji spotkań.

Hasło czerwcowych spotkań: „Fotografia – działanie długoterminowe”

Od 10 czerwca w trzy kolejne czwartki zapraszamy na serię trzech spotkań warsztatowych, poświęconych  pracy fotografów/ek nad projektami długofalowymi. W trakcie rozmów z uczestnikami i uczestniczkami zaproszeni goście opowiedzą o pomysłach, które dojrzewały razem z nimi, spełnianiu początkowych założeń i ich porzucaniu i o tym, jak upływ czasu kształtuje ostateczny efekt pracy. 

Porozmawiamy o różnych powodach prowadzenia projektów długoterminowych oraz o sposobach pracy nad nimi. Czy w takich działaniach fotografowie/ki zawsze mają wyznaczony efekt końcowy, do którego konsekwentnie dążą? Czy częściej „nie widzą końca” czy „zbliżają się do światełka w tunelu”? Czy każdy długoterminowy projekt to projekt skończony i czy jego porzucenie to porażka autora?

Jednym z najbardziej znanych projektów Marty Zgierskiej jest realizowany przez kilka lat „Post”, opowiadający o traumie i skrywanym napięciu.

Marta Zgierska – artystka wizualna. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się problematyką traumy, granicznych doświadczeń oraz pracą z ciałem. W ostatnich pracach bada kanony kobiecego piękna, problematyzując presję, jaką współczesne społeczeństwo wywiera na wizerunek kobiety. Stawiając się często w roli fotografowanego obiektu, wprowadza do teoretycznej refleksji osobisty rys.. Absolwentka fotografii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a także filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Jej debiutem na arenie międzynarodowej był cykl „Post”, uhonorowany prestiżową nagrodą Prix HSBC pour la Photographie. W 2015 r. znalazła się na sporządzonej przez Lens Culture liście 50 najciekawszych fotografów młodego pokolenia na świecie. Laureatka wielu nagród, m.in. Daylight Photo Awards, Reminders Photography, Stronghold Grant, FotoLeggendo Giovanni Tabo Prize i Kolga Tbilisi Photo Award. Nominowana do ING Unseen Talent Award, Foam Paul Huf Award, DZ BANK Art Collection Fellowship. W 2019 r. została ogłoszona artystką roku na DongGang International Photo Festival w Korei Południowej.

Ważne informacje:

• Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży licealnej oraz osób dorosłych.

• Czas trwania: ok. 2 godz.

• Cena: 30 zł za jedno spotkanie lub 80 zł za 3 spotkania (cały cykl tematyczny)

• Liczba miejsc w grupie: 15 osób (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń)

• Warsztaty odbywają się w formule online na platformie Cisco Webex.

• Zapisując się prosimy o podanie w tytule maila tytułu oraz daty interesujących was warsztatów.

• Zapisani na warsztaty uczestnicy otrzymają na podany nam adres mailowy:

- nr konta bankowego, na które należy dokonać opłaty;

- link, przy pomocy którego będzie można dołączyć do warsztatów;

- instrukcję logowania.

• Informacje i zapisy: edukacja[at]mufo.krakow.pl.

• W przypadku nieobecności na warsztatach online nie ma możliwości odrabiania zajęć w innym terminie.

• Informujemy, że w razie rezygnacji z udziału w warsztacie online bilety zakupione przez internet nie podlegają zwrotowi.