górne tło

Piknik Białoruski w Krakowie

W sobotę, 26 czerwca, na Kopcu Krakusa odbył się Piknik Białoruski. Była to 8-godzinna impreza z podziałem na strefy tematyczne, liczne atrakcje, wykłady i koncerty. Można było odpocząć śpiewając, tańcząc, wzmacniając ekologiczne nawyki i – oczywiście! – integrując się.

Piknik Białoruski był doskonałą okazją, aby poznać nowe osoby i kulturę białoruską, spędzić w przyjaznym otoczeniu na świeżym powietrzu czas z rodziną i przyjaciółmi. Organizatorem Pikniku była społeczność Białorusinów w Krakowie, wspierana przez społeczność Ukraińców i Urząd Miasta Krakowa.

Na głównej scenie wydarzenia przez cały dzień będą odbywały się występy i tańce. W specjalnie wydzielonej strefie dla dzieci na najmłodszych uczestników czekali animatorzy, ciekawe questy i kreatywne zajęcia. Strefa wiedzy, to tzw. „nienaukowa konferencja”, czyli wykłady i dyskusje na różne tematy w nieformalnej atmosferze. W strefie chill można było się zrelaksować przy spokojnej muzyce, uprawiając jogę lub po prostu leżakując. Z kolei bardziej nerwowi mogli potupać i pokrzyczeć w strefie rozładowania negatywnych emocji. Nie zabrakło także strefy sportu i „Warsztatowni”, gdzie nie tylko można było zdobyć nowe umiejętności, ale też wykorzystać je w praktyce. „Open-shkaf” – to przestrzeń zero-waste, której można było się dowiedzieć więcej o świadomej konsumpcji, dać ubraniom drugie życie i kupić rzeczy z białoruską symboliką. Zebrane środki zostaną przeznaczone na potrzeby organizacyjne białoruskiej diaspory i pomoc uchodźcom. Ciekawostką Pikniku była strefa IT, w której przedstawiciele firmy EPAM – partnera imprezy – opowiedzieli o ścieżkach kariery w tej branży i adaptacji przy przeprowadzce do nowego kraju. Nie zabrakło także dobrego jedzenia, a w specjalnym punkcie informacyjnym konsultanci z fundacji U-Work  odpowiadali na pytania dotyczące pracy i legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce.

Harmonogram lokalizacji, tematy wykładów i wszystkie przydatne informacje znajdziecie na stronie organizatorów – TUTAJ