górne tło

30 lat polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

Równo 30 lat temu, 17 czerwca 1991 roku, ówczesny kanclerz Helmut Kohl i polski premier Jan Krzysztof Bielecki podpisali traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Niemcami a Polską. Helmut Kohl słusznie określił go „wkładem w nowy, pokojowy ład” w Europie.

Dziś traktat ten stanowi fundament wielowymiarowego partnerstwa Polski i Niemiec, także na szczeblu samorządowym. Wśród 400 umów o partnerstwie polskich i niemieckich miast, umowy Krakowa z Norymbergą, Lipskiem czy Frankfurtem nad Menem często wymienia się jako wzorowe przykłady współpracy mieszkańców i magistratów. Warto także wspomnieć o znaczeniu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która połączyła już trzy miliony młodych ludzi. Choć wobec doświadczeń historycznych tak bliska więź obu narodów wydaje się cudem, organizatorzy wydarzeń z okazji 30-lecia Traktatu zarówno w Polsce, jak i w Niemczech zgodnie podkreślają, że jest ona przede wszystkim wynikiem wielu lat dialogu w duchu tolerancji, stopniowego budowania zaufania i wzajemnego zrozumienia, a także – last but not least – konstruktywnej wymiany doświadczeń.

30-lecie Traktatu skłoniło wiele większych i mniejszych podmiotów do organizowania tematycznych konferencji i spotkań online. W jednym z takich wydarzeń – konferencji „Komunikacja językowa w polsko-niemieckich partnerstwach miast”, organizowanej w dniach 17-18 czerwca przez Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (Kompetenz- und Koordinationszentrum Polnisch - KoKoPol) – wspólnie biorą udział przedstawiciele Lipska i Krakowa.