górne tło

Światowy Dzień Krwiodawcy

10 do 15 minut - tyle średnio zajmuje oddanie krwi. W zamian krwiodawcy otrzymują satysfakcję z uratowania komuś zdrowia lub nawet życia. Dzisiaj, 14 czerwca wszyscy, którzy regularnie dzielą się sobą ­ i to bardzo dosłownie – mają swoje święto.

Światowy Dzień Krwiodawcy ustanowiły w 2004 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), Międzynarodowa Federacja Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne.

Święto obchodzone jest 14 czerwca, czyli w dzień urodzin odkrywcy grup krwi, noblisty Karla Landsteinera. Swojego przełomowego odkrycia Landsteiner dokonał na początku dwudziestego wieku, jednak pierwsze próby przeprowadzania transfuzji miały miejsce już kilkaset lat wcześniej. Niestety ich efekty  - w związku z niskim poziomem wiedzy medycznej – były delikatnie mówiąc wątpliwe. Pierwsze udane - lub przynajmniej nie jednoznacznie szkodliwe – transfuzje prowadził angielski lekarz Richard Lower w XVII w., wykorzystując w tym celu psich pacjentów.

Obecnie stan medycznej wiedzy o transfuzjach jest imponujący, a same zabiegi bezpieczne. Niestety krwiodawców ciągle brakuje. Zapotrzebowanie na krew jest bardzo duże; jej podania wymaga średnio 1 na 10 hospitalizowanych pacjentów. Problem szczególnie nasila się w okresie wakacyjnym, mimo współpracy Ośrodków Krwiolecznictwa.

W odpowiedzi na braki pojawiają się różnego rodzaje akcje wspierające ideę dzielenia się krwią, której – o czym w dzisiejszych pełnych innowacji czasach łatwo zapomnieć – nie da się wyprodukować w laboratorium. Działania te mają niekiedy międzynarodowy charakter. O jednym z takich przypadków przypomniał nam w ubiegłym roku Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, organizując zbiórkę krwi dla uczczenia akcji pomocowej zorganizowanej w 1956 r. przez polskich krwiodawców. Zebrana krew przeznaczona była dla ofiar powstania, które rozgrywało się wówczas na Węgrzech: czytaj więcej.

Jeżeli rozważacie możliwość zastania honorowymi krwiodawcami, to pamiętajcie, że nie jest to takie skomplikowane, jak mogłoby się wydać. Do pobrań mogłaby zakwalifikować się znacząca część osób pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Wszystkie szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: https://krwiodawstwo.pl/26/jak-zostac-krwiodawca

Nie bez znaczenia jest również fakt, że krwiodawcom przysługuje szereg świadczeń i udogodnień, takich, jak dzień wolny od pracy, ulgi podatkowe czy darmowe przejazdy: https://krwiodawcy.org/korzysci-z-hdk

Jakakolwiek przyświecałaby wam motywacja, pamiętajcie o haśle pod którym organizowano obchody Światowego Dnia Krwiodawcy w 2012 r.: „Każdy dawca krwi jest bohaterem.”