górne tło

Wygraj książkę o postaciach związanych z historią Nowej Huty!

„Korowód Nowohucki. Wybór postaci związanych z terenami Nowej Huty” Pawła Jagły – to jak sam tytuł wskazuje opowieść o Nowej Hucie i terenach, na których powstała. Ale opowiedziana z perspektywy wyjątkowych, chociaż wybranych postaci, które tworzyły jej dzieje. W książce znajdziemy biogramy pięćdziesięciu osób.

Bohaterowie nowohuckiego korowodu to przedstawiciele różnych dziedzin życia, różnych okresów historycznych, pochodzący z różnych terenów, które współcześnie składają się na pięć tzw. dzielnic nowohuckich czyli Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i dzielnica Nowa Huta. Niektórzy bohaterowie, kojarzący się z tą częścią miasta to osoby znane jak np. Tadeusz Ptaszycki, architekt i główny projektant Nowej Huty. Jego nazwisko nosi dziś jedna z nowohuckich ulic. Inną znaną postacią jest malarz Jan Matejko, który – o czym być może nie każdy wie – związany był z Krzesławicami. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży obrazu „Stefan Batory pod Pskowem” kupił w Krzesławicach dworek, należący wcześniej do Hugona Kołłątaja. Dziś dworek, w którym mieszkał znany malarz jest udostępniony dla zwiedzających i jest jedną z bardziej urokliwych nowohuckich atrakcji. W książkowej galerii „hutasów” czy „huciaków” znajdziecie też postacie symboliczne – jak chociażby Hutnik czy Obrończyni Krzyża – czyli zwyczajna mieszkanka dzielnicy, kobieta która zajmowała się domem i dziećmi, kiedy mężczyźni pracowali w Hucie im. Lenina. Nie mogło zabraknąć Wandy, którą znamy z legendy o Wandzie, co nie chciała Niemca. Tę legendarną postać we współczesnej Nowej Hucie upamiętnia chociażby kopiec Wandy czy osiedle Wandy. Autor publikacji zaznacza, że w dzieje nowohuckich terenów wpisało się bardzo wiele nietuzinkowych osobistości, ale trudno byłoby uwzględnić je wszystkie, nawet jeśli brano by pod uwagę tylko te postacie, które odeszły już z tego świata. Dodaje, że korowód nowohucki ma raczej inspirować do dalszego poszukiwania wyjątkowych postaci i ich losów.

Warto zaznaczyć, że ciekawe opisy postaci wzbogacają barwne rysunkowe przedstawienia każdej opisywanej osoby wykonane przez Różę Kolecką i Annę Gotfryd-Kolecką.

KONKURS

Macie szansę wygrać tę niezwykłą książkę wydaną przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida. Wystarczy, że odpowiecie na pytanie: Czy Nowa Huta różni się od innych dużych dzielnic Krakowa? Uzasadnijcie swoją odpowiedź i podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 11 czerwca do godz. 12. W tytule maila wpiszcie tytuł książki, którą chcecie zdobyć. Nagrody odbierzecie osobiście. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.