górne tło

Zwycięzcy „YouthKrakHack” mają pomysły na poprawę klimatu

Znamy zwycięzców tegorocznej edycji maratonu projektów społecznych „YouthKrakHack. Młodzi dla klimatu!” W tym roku głównym zadaniem uczestników było opracowanie projektów dotyczących ochrony i neutralności klimatu. Organizatorzy otrzymali 75 zgłoszeń, w wydarzeniu wzięło udział 55 uczestników, wybrano trzy zwycięskie projekty: „Eco Hub”, „KKM+” oraz „Na pole. Po warzywa!”

„YouthKrakHack Młodzi dla klimatu!” to czwarta edycja hackathonu projektów społecznych skierowana do krakowskiej młodzieży. Celem wydarzenia jest angażowanie i włączanie młodzieży we współdecydowanie o różnych kierunkach polityk miejskich, w tym działań dedykowanych specjalnie dla młodych mieszkańców.

W tym roku w inicjatywie wzięło udział 55 uczestników. Byli to studenci i uczniowie reprezentujący: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Krakowską, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego, XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Jordana, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji, a także Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina.

Zwycięskie projekty

Jury składające się z reprezentantów różnych obszarów funkcjonowania miasta oraz przedstawicieli organizacji młodzieżowych wybrało trzy zwycięskie projekty, oceniając je pod kątem innowacyjności, logiczności, wykonalności oraz prognozowanego zysku społecznego.

Trzecie miejsce zajął projekt „Eco Hub” zaproponowany przez zespół GoForITberries w składzie: Karolina Tracz, Patryk Janczur, Sharon Spisak. Zgodnie z ideą Eco Hub byłby ekologiczną przestrzenią do pracy i spotkań w każdej dzielnicy Krakowa oraz w miejscowościach pod Krakowem, zaaranżowaną w opuszczonych i nieużywanych budynkach, miejscach po przedsiębiorstwach, które zakończyły działalność i lokalach należących do krakowskich właścicieli. Twórcom projektu przyświecała idea samowystarczalnych dzielnic, dzięki której wszystkie zasoby, takie jak na przykład przestrzeń do pracy, znajdowałyby się w promieniu kilku kilometrów od miejsca zamieszkania, co z kolei ma przyczynić się do redukcji korków i emisji spalin.

Drugie miejsce przyznano projektowi Krakowska Karta Miejska+” opracowanemu przez zespół WISE w składzie: Mateusz Grela, Anna Cygan, Wiktoria Szyndlar. KKM+ to propozycja zintegrowanej karty i aplikacji mobilnej, umożliwiającej korzystanie (na przykład poprzez wykup miesięcznego abonamentu), nie tylko z zasobów z komunikacji miejskiej, czyli z przejazdów tramwajami i autobusami, ale także z możliwości transportu hulajnogami, rowerami czy taksówkami oferowanymi przez prywatne podmioty.

Zwycięzcami tegorocznej edycji „YouthKrakHack” zostali: Martyna Żak, Agnieszka Słomba i Artur Sikora tworzący zespół Klimatyczni, którzy zaproponowali projekt kampanii społecznej zorganizowanej pod hasłem: „Na pole. Po Warzywa!”. Ideą młodych ludzi jest promocja diety warzywnej, szczególnie wśród młodych mężczyzn.

– Żeby zlikwidować stereotyp, że rośliny w diecie są „mało męskie” chcemy zmienić narrację w przestrzeni publicznej, wypromować dietę bogatą w rośliny jako atrybut każdego prawdziwego dżentelmena! – podkreślają autorzy zwycięskiego projektu. Jako źródło swojego pomysłu wskazują nadmierną emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, która powstaje podczas produkcji i konsumpcji mięsa.

Laureaci wszystkich trzech miejsc otrzymali smartwatche oraz bony zakupowe. Zwycięskie projekty zostaną włączone do propozycji rekomendacji w ramach kolejnych edycji Krakowskiego Panelu Klimatycznego i tym samym będą miały szansę na udział w głosowaniu i wdrożenie – zgodnie z zasadami panelu.

Etapy „YouthKrakHack” i finałowe propozycje

Do udziału w „YouthKrakHack. Młodzi dla klimatu!” można było zgłaszać się indywidualnie lub grupowo, w zespołach liczących od trzech do pięciu osób. W tegorocznym maratonie projektów społecznych wzięło udział dwanaście drużyn, które przygotowały propozycje projektów dotyczących ochrony i neutralności klimatu w jednym z czterech obszarów: transport, gospodarka odpadami, tereny zielone i obszary biologicznie czynne, jakość powietrza.

Dwunastogodzinny maraton poprzedziły szkolenia i wykłady. Nad pracą uczestników czuwali moderatorzy – dziewięcioro specjalistów w zakresie klimatu i tworzenia projektów społecznych. Hackathon zakończył się prezentacją projektów i wyborem siedmiu najlepszych pomysłów, które zostały zaprezentowane podczas gali finałowej.

W finale znalazły się: „Place miejskie na nowo” – zespołu All In UJ, „Q.I.Q.B.” – zespołu 4BetterLife, „Krakowska Karta Miejska +” – zespołu WISE, „Kraków dla kwiatów” – zespołu Natura artifex, „Na pole. Po warzywa!” – zespołu Klimatyczni, „Nie bądź zielony w zieleni” – zespołu Green Pig oraz „Eco Hub” – zespołu GoForITberries.

Maraton projektów społecznych „YouthKrakHack”, który powstał z inicjatywy Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Młodzieży, realizowany jest nieprzerwanie od 2018 r. przez Referat ds. Młodzieży Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UMK. Cechą charakterystyczną wydarzenia jest różnorodna tematyka – maraton każdego roku dotyczy innego sektora polityki młodzieżowej.

Dodatkowe informacje o tegorocznej edycji maratonu projektów społecznych „YouthKrakHack”. Młodzi dla klimatu! można znaleźć na facebookowym profilu wydarzenia. Zachęcamy także do śledzenia profilu i strony internetowej Młody Kraków, gdzie publikowane są informacje o inicjatywach miasta i partnerów przygotowanych dla lokalnej młodzieży.