górne tło

Festiwal Równości w Dworku Białoprądnickim

Zwieńczeniem tegorocznego cyklu spotkań „Horyzonty równości”, organizowanych od marca do maja tego roku przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” i „Kulturę wykluczenia”, będzie Festiwal Równości. Impreza odbędzie się 6 czerwca.

„Festiwal równości” ma na celu propagowanie idei inkluzji, dobrej mowy, ukazywanie i umacnianie wzorców współpracy i działania na rzecz innych oraz na rzecz realnej równości pomiędzy kobietami i mężczyznami. Celem jest także umacnianie pozytywnych równościowych wzorców pracy społecznej, aktywistycznej oraz wspólnotowej siły, ukazanie wagi implementowania na co dzień praw człowieka i obywatelskich wolności.

Podczas festiwalowych spotkań, paneli i wykładów znakomite naukowczynie i naukowcy jak i działaczki i działacze będą prezentować różne sposoby narracji, dobrej mowy, działania na rzecz inkluzji, jak również będą dekonstruować mechanizmy wytwarzające wykluczenia i społeczne nierówności.

W przestrzeni Dworku Białopradnickiego, odwiedzający festiwal uczestnicy będą mogli poznać aktywistki i aktywistów, przedstawicieli różnych fundacji, organizacji pozarządowych działających na rzecz inkluzji, dowiedzieć się co jest ważne z perspektywy wykluczenia z powodu płci i wykluczenia spowodowanego podwójną stygmatyzacją: osoby z niepełnosprawnością, osoby tak zwanej nienormatywnej, czy osoby wykluczanej.

Festiwal jest kontynuacją i jednocześnie zwieńczeniem cyklu spotkań „Horyzonty równości” organizowanych od marca do maja tego roku przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” i „Kulturę wykluczenia?”.

Program

6 czerwca, godz. 11.00-19.00

Wydarzenia będą odbywały się w formie hybrydowej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Panel:
11.00 – 12.30 „Oblicza równości, realna sytuacja kobiet”

Prof. Magdalena Środa (UW), Prof. Beata Kowalska (UJ), Nina Gabryś (UMK), Prof. Janina Filek (UEK).

Aktywizm:
12.40 – 12.55 – Natalia Kućma (Centrum Praw Kobiet)
13.00 – 13.15 – Dom EQ

Panel
13.30 – 15.00 „Równości i prawa”

Prof. Mariola Flis (UJ), Ewelina Pytel (KOD), Prof. Fryderyk Zoll

Aktywizm:
15.15 – 15.30 – Joanna Lipińska (Widzialna Ręka)
15.30 – 15.45 – Karol Wilczyński (Centrum Wielokulturowe, Salam Lab))

16.00„Matka Gaja – Odchodzenie” – otwarcie wystawy malarstwa Elżbiety Bińczak-Hańderek
Zwiedzanie wystawy także on-line.

Panel:
16.30 – 18.00 „Równość wszystkich istot żyjących”

Karolina Kuszlewicz (prawniczka, Rzeczniczka Praw Zwierząt), prof. dr hab. Marcin Urbaniak (UP, Klub Gaja), Małgorzata Roeske (aktywistka, doktorantka UJ).

Aktywizm:
18.15 – 18.30 Monika Kohut (Anonymous for the Voiceless, Food Not Bombs)
18.30 – 18.45 Magdalena Dudzik (LaFauna)

Prowadzenie paneli: prof. UJ Joanna Hańderek

Festiwalowi towarzyszy „Matka Gaja – Odchodzenie” – wystawa malarstwa Elżbiety Bińczak-Hańderek. Tematem stworzonego cyklu obrazów jest umieranie świata. Kryzys klimatyczny spowodowany beztroską człowieka i jego nadmiernym eksploatowaniem naszej rzeczywistości doprowadził do zmian klimatycznych i poważnego kryzysu. Artystka w swoich pracach ukazuje w sposób metaforyczny przemijanie, utratę i wymieranie, wskazując na z jednej strony stratę, jaką ponosimy my wszyscy, żyjący i żyjące na planecie, a z drugiej strony, ukazując pustkę, jaka pozostaje po działalności człowieka.

Festiwal Równości Dworek Białoprądnicki plakat