górne tło

Golf, rugby i piłka nożna, czyli krótka historia sportu w Edynburgu

Z Europy kontynentalnej „Kroniki sportowe” przenoszą się na Wyspy Brytyjskie, aby odwiedzić szkocki Edynburg – dumnego dziedzica wyspiarskich tradycji sportowych i posiadacza nowoczesnej infrastruktury rekreacyjnej. W dzisiejszym odcinku poznacie historyczne początki rugby, golfa i piłki nożnej w tym mieście.

W Edynburgu – podobnie jak w Krakowie – działają dwa stare kluby piłkarskie. Założony w 1874 roku Heart of Midlothian Football Club (albo po prostu „Hearts”) gra na stadionie Tynecastle, zaś młodszy o rok, bo założony przez irlandzkich imigrantów w 1875 Hibernian Football Club (czyli „Hibs”) rozgrywa swoje mecze na Easter Road Stadium. Hearts mają tradycje patriotyczne – szesnastu ich piłkarzy walczyło podczas I wojny światowej, z czego siedmiu poległo. Natomiast irlandzki charakter Hibs (Hibernia to łacińska nazwa Irlandii) pozostał już dzisiaj tylko w nazwie klubu i jego herbie.

Mecz finałowy o Puchar Szkocji z 1896 roku - Hearts vs Hibs

Hearts vs Hibs - mecz finałowy o Puchar Szkocji z 1896 roku

Edynburg cieszy się także bogatą tradycją uprawiania rugby. W 2021 roku Edinburgh Rugby - szkocki klub Rugby Union  z siedzibą w Edynburgu - świętuje 150. rocznicę swojego pierwszego w historii międzynarodowego meczu. W 1871 roku szkocka drużyna starła się z Anglią. Szkoci są bardzo dumni z faktu, że rugby, którego międzynarodową karierę rozpoczęli ich przodkowie, rozgrywane jest obecnie w ponad 120 krajach, z udziałem aż 8 milionów zawodników! Co prawda nazwa tego sportu nie pochodzi ze Szkocji, lecz z Anglii, gdzie w 1845 roku w szkole w mieście Rugby po raz pierwszy spisano zasady tej gry. Wcześniej w ten rodzaj „piłki” grano na podmiejskich łąkach i terenach rekreacyjnych Edynburga, ale brak stałych zasad utrudniał rozwój dyscypliny i zdrową rywalizację. Tegoroczne obchody 150-lecia „umiędzynarodowienia” rugby  Szkoci będą świętować z pompą, wspominając słynne mecze, najważniejszych zawodników i trenerów oraz wszystko to, co podkreśla wyjątkowość tej dyscypliny i hart szkockiego ducha.

Reprezentacja Szkocji w rugby z 1871 roku

Reprezentacja Szkocji w rugby z 1871 roku

Szkocja ze swoimi zielonymi, pięknymi terenami jest również idealnym miejscem do gry w golfa i krajem narodzin tej dyscypliny sportowej. Chociaż dotąd nie zdecydowano, w którym z dwóch konkurujących ze sobą miast narodziny te faktycznie miały miejsce. Pierwsze reguły gry spisano w 1744 roku w Leith. Natomiast najstarsze na świecie pole golfowe - „The Old Course at St. Andrews”- zlokalizowane jest w szkockim miasteczku St. Andrews, które jest także siedzibą najstarszego szkockiego uniwersytetu.  Pole to – na mocy Ustawy Parlamentu Szkocji – ma charakter „dobra publicznego” i znajduje się pod opieką specjalnie powołanego trustu, który pilnuje, aby dostęp do niego miały wszystkie kluby. Pokazuje to znaczenie, jakie golf odgrywa w życiu Szkotów. Szkocka Narodowa Rada  ds. Turystyki (Scotland's National Tourist Board) publikuje darmowy przewodnik po miejscach dla pasjonatów golfa w tym kraju. Wiele takich miejsc znajdziecie oczywiście w okolicy Edynburga.

Początki pola golfowego Old St. Andrews w Edynburgu

Początki pola golfowego The Old Course at St. Andrews - fot. www.standrews.com