górne tło

Dyskryminacji mówimy NIE!

17 maja, czyli w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, Kraków wraz z samorządami w całej Polsce przyłączył się do akcji Fundacji „Dajemy dzieciom siłę”, pod hasłem „LGBT+ja”, która skupia się na trudnej sytuacji nastolatków LGBT+. Niebawem również w miejskich instytucjach, teatrach i  galeriach pojawią się naklejki o treści „Dyskryminacji mówimy NIE”. W Krakowie nie ma miejsca na nierówne traktowanie!

Kraków wielokrotnie podkreślał swoje zaangażowanie na rzecz równości i potrzebę przeciwdziałania dyskryminacji, dlatego wesprze akcję „LGBT+ja”, która wyraża sprzeciw wobec przemocy i promuje sojusznicze postawy u dzieci i młodzieży.

Fundacja „Dajemy dzieciom siłę” podkreśla, że „7 na 10 nastolatków LGBT+ w Polsce doświadcza homofobicznej i transfobicznej przemocy. W efekcie połowa nastoletnich osób LGBT+ mierzy się z objawami depresji, 70% ma myśli samobójcze. Ich dramatyczną sytuację potwierdzają codzienne zgłoszenia do telefonu zaufania 116 111, prowadzonego przez fundację. Akcja podejmuje problem przemocy wobec nieheteronormatywnych i transpłciowych nastolatków, którzy na ogromną skalę doświadczają w Polsce krzywdzenia. Wielu z nich przemoc towarzyszy właściwie wszędzie: w szkole i w domu, w miejscach publicznych i na ich prywatnych kontach w portalach społecznościowych. W wulgarnych hasłach wypisanych na murach, hejterskich komentarzach w Internecie, dwuznacznych spojrzeniach i dowcipach rówieśników”.

Skalę problemu pokazują także m.in. badania Kampanii Przeciw Homofobii, według których ponad dwie trzecie badanych (70%) doświadczają różnych form przemocy. 70% żyjących w Polsce nastolatków LGBT+ czuje się osamotnionych, jedynie 25% znajduje pełną akceptację u swoich matek, jeszcze mniej (12%) u ojców. U 50% występują nasilone lub silne objawy depresji. 69% osób uczestniczących w badaniu KPH rozważało samobójstwo, przy czym 12% bardzo często.

Dlaczego i jak wspierać

Kampania „LGBT+ja” jest adresowana do młodzieży i realizowana pod hasłami: „Masz we mnie sojusznika”, „Masz we mnie sojuszniczkę”. Prowadzona jest głównie w Internecie – w serwisach społecznościowych Instagram, TikTok, Facebook. W 90-sekundowym spocie i serii krótkich filmów można zobaczyć rozmowy nastolatków o tym, dlaczego i jak należy wspierać rówieśników LGBT+. Kampanii towarzyszą grafiki oraz seria postów pogłębiających ideę sojusznictwa i tłumaczących, jak nastolatki mogą ją na co dzień realizować w stosunku do swoich rówieśników. Kampanię można śledzić na stronie internetowej akcji.

Co znaczy być sojusznikiem rówieśników LGBT+?

Idea sojusznictwa promowana w ramach akcji „LGBT+ja” opiera się na serii prostych zasad rozwijanych w kampanijnej komunikacji z młodzieżą, m.in.:

Równocześnie przez cały miesiąc, w ramach „Maja równości”, w miejskich instytucjach odbywają się spotkania i dyskusje o równości i prawach człowieka. W akcję włączyły się także krakowskie organizacje pozarządowe. W programie „Maja równości” zaplanowane zostały m.in.:

W Krakowie dyskryminacji mówimy NIE!

Już niedługo naklejki o treści „Dyskryminacji mówimy NIE” pojawią się w miejskich instytucjach, teatrach i galeriach. Do udziału w akcji zapraszamy także krakowskie kawiarnie, księgarnie i inne podmioty, które pragną podkreślić swoje zaangażowanie.

Prawdziwie równe i otwarte miasto możemy stworzyć jedynie wspólnie, mówiąc o potrzebie szacunku i równości, wszędzie i zawsze. Przestrzeń publiczna kształtuje postawy społeczne, choć naklejka mogłaby się wydawać małym elementem, to stoi za nią ważny komunikat – tutaj, w Krakowie, każdy może być sobą, każdy zasługuje na szacunek i równe prawa.

Naklejki można odebrać w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia w budynku Urzędu Miasta Krakowa, przy ul. Dekerta 24. Wszystkich zainteresowanych udziałem w akcji prosimy o wcześniejszy kontakt pod adresem krakowdlarownosci@um.krakow.pl lub numerem 12 616 52 67.

Zobacz program „Maja równości" [PDF]