górne tło

Wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Krakowa

Założony w 1977 r. przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego Teatr KTO we wrześniu przeniesie się do nowej siedziby przy ul. Jana Zamoyskiego 50. O stanie zaawansowania prac oraz o tym, jak wyglądał będzie budynek teatru na posiedzeniu Komisji Kultury i Ochrony Zabytków opowiadał radnym Jerzy Zoń, dyrektor instytucji.

6 i 7 września odbędą się pierwsze przedstawienia. - To będzie piękne i ciepłe miejsce, które oprócz bycia teatrem będzie również miejscem służącym mieszkańcom – mówił do radnych Jerzy Zoń. W sali teatralnej będą się znajdować ruchome podesty, dzięki którym będzie można ją dowolnie aranżować. Znajdzie się tam miejsce dla 180 widzów. Teren teatru powiększony został o 648 mkw ogrodu, w którym znajduje się między innymi punkt widokowy. Fasada budynku przypominać będzie jak wyglądał znajdujący się w tym miejscu XIX-wieczny Przytułek Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo. W latach 1956-2016 mieściła się pod tym adresem siedziba kinoteatru „Wrzos”. Wcześniej, do 2016 r. teatr siedzibę miał przy ul. Gzymsików, obecnie znajduje się ona przy ul. Krowoderskiej 74.

- 21 maja na Placu Bohaterów Getta odbędzie się happening multimedialny „Biedni Polacy patrzą na getto”, w ramach projektu „Cztery odcienie teatru”. Mamy nadzieję intensywnie zaistnieć wśród społeczności Podgórza – mówił dyrektor Zoń i dodawał, że będzie to najbardziej wysunięta na południe Krakowa miejska instytucja kultury.

Jak zapowiedział dyrektor Jerzy Zoń, po otwarciu nowej siedziby spektakle odbywać się będą 7 dni w tygodniu, a niedziele przeznaczone będą dla najmłodszych widzów. Małgorzata Jantos, przewodniczącą Komisji Kultury i Ochrony Zabytków pytała o koszt inwestycji. – Całkowity koszt to 27 mln zł – odpowiadał Jerzy Zoń.

1 stycznia 2005 roku Teatr KTO uzyskał status Teatru Miejskiego. Od roku 1985 grupa Teatru KTO uprawia również teatr uliczny nawiązujący do tradycji teatru jarmarcznego, kuglarskiego, wędrownego. Teatr ten z doświadczeń scenicznych, ale także z eksperymentów z teatrem ulicznym, wykształcił specyficzny język przekazu teatralnego, którego tworzywem jest ciało aktora, ruch, głos, muzyka, a w bardzo ograniczonym wymiarze słowo. Ponad dwa miliony widzów na całym świecie uczestniczyło w przedstawieniach teatru, tych scenicznych repertuarowych i tych okazjonalnych, prezentowanych tylko raz. Teatr KTO jest też organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA, który po raz pierwszy odbył się w 1988 r.