górne tło

Pamiętaj z nami 2021

W dniach 7–9 maja zapraszamy na święto Trasy Pamięci Muzeum Krakowa, którą tworzą oddziały Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem oraz Ulica Pomorska. Tegoroczne wydarzenie będzie współorganizowane przez Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow, które 1 stycznia 2021 r. zostało powołane jako oddzielna instytucja Miasta Krakowa.

„Pamiętaj z nami” ma na celu popularyzację historii Krakowa i jego mieszkańców w latach 1939–1945. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą straty wojenne Krakowa po 1945 r. Niestety, ze względu na obecną sytuację epidemiczną w Polsce zrezygnowano z organizacji biegu „Pamiętaj z nami”, zastępując go jednak rozbudowanym programem obchodów, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Na piątek 7 maja przygotowaliśmy dla krakowian szereg wykładów i spotkań poświęconych tematowi tegorocznej edycji „Pamiętaj z nami”. Będzie m.in. możliwość wysłuchania panelu dyskusyjnego, podczas którego poruszony zostanie temat strat wojennych po 1945 r. i wywołanych przez nie skutków społecznych. W rozmowie tej wezmą udział prof. dr hab. Joanna B. Michlic (UCL), prof. dr hab. Jerzy Kochanowski (UW) oraz prof. dr hab. Jacek Chrobaczyński (UP). Wydarzenie to będzie tłumaczone na język migowy.

Tego samego dnia zapraszamy również na wykład dr Moniki Kuhnke na temat zabytków odzyskanych przez Polskę po 1989 r. Po nim odbędzie się spotkanie wprowadzające do spaceru dźwiękowego po terenie dawnego getta. Poprowadzą je Marcin Dymitera i Marcin Barski. Wszystkie spotkania będą bezpłatnie transmitowane na profilu Fabryki Emalia Oskara Schindlera na Facebooku.

W sobotę i niedzielę (8 i 9 maja) zapraszamy do udziału w oprowadzaniach tematycznych po wystawach stałych i czasowych zlokalizowanych w naszych oddziałach. Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie internetowej: www.muzeumkrakowa.pl.

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl