górne tło

Warsztaty o zagrożeniach dla dóbr kultury

Instytut Kultury Willa Decjusza, Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają do udziału bezpłatnym cyklu warsztatów mających na celu podnoszenie wiedzy i kompetencji osób związanych z pracą na rzecz zabytków.

Przedsięwzięcie, do udziału, w którym zapraszają Instytut Kultury Willa Decjusza, Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni - członkowie partnerstwa w projekcie „Międzysektorowe wyzwania: specjalista ds. ochrony dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowej i wojny - opracowanie programu studiów podyplomowych”, skierowane jest w szczególności do: pracowników administracji samorządowej, państwowej oraz instytucji kultury, administratorów, zarządców obiektów zabytkowych, przedstawiciele instytucji kościelnych, architektów, studentów, służby mundurowe.

W dziesięciu różnych warsztatach mogą wziąć udział osoby, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i nabyć praktyczne umiejętności między innymi w tematach takich jak: bezpieczeństwo obiektów zabytkowych, ochrona dóbr kultury w ramach międzynarodowego prawa humanitarnego i konfliktów zbrojnych, przestępczość wobec dóbr kultury i związana z tym odpowiedzialność karna, CIMIC i inne służby mundurowe, oraz nowe technologie w ochronie dóbr kultury.

Podczas pierwszego z cyklu warsztatów zatytułowanego „Zagrożenia dla dóbr Kultury”, który odbył się 27 kwietnia, o godz. 10.00 na platformie Zoom, omówione zostały sposoby przeciwdziałania w sytuacji takich zagrożeń, jak: pożar, powódź, ulewa, wichura, pandemia, atak terrorystyczny, demonstracja i rozruchy uliczne czy też kradzież i wywóz mienia za granicę.

Kolejne spotkanie warsztatowe, 11 maja będzie poświęcone zabezpieczeniom ruchomych i nieruchomych obiektów zabytkowych.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Chętni mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny tutaj. Więcej informacji o projekcie można znaleźć tutaj.

Warsztaty o zagrożeniach dla dóbr kultury