górne tło

Teatr Barakah rozpoczyna projekt: „Uwaga! Strefa LGBT”

Debatą poświęconą sytuacji prawnej osób LGBTIQ oraz spektaklem „Ofelia” Teatr Barakah inauguruje nowy projekt: „Uwaga! Strefa LGBT”, organizowany we współpracy z Federacją Znaki Równości, Spółdzielnią Ogniwo i All In UJ.

– Projekt jest naszą odpowiedzią i stanowczą niezgodą na sytuację osób LGBTIQ w Polsce, której wstydliwym symbolem stały się tzw. „strefy wolne od LGBT” powstające w całym kraju – tłumaczą organizatorzy przedsięwzięcia.

Na projekt składać się będą debaty, a także pokazy artystyczno-performatywne twórców LGBTIQ (w tym premiera teatralna) oraz wernisaże i wystawy prac artystów ze środowiska. Przeprowadzone zostaną też warsztaty dla osób heteroseksualnych na temat dyskryminacji i jej skutków. Jednym z głównych działań projektu będzie kampania społeczna (online i w przestrzeni publicznej) wraz z akcją „Jestem!”.

Projekt„Uwaga! Strefa LGBT” finansowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Funduszu Krajowego uzyskanej dzięki Fundacji Batorego. Teatr Barakah organizuje go wraz z Federacją Znaki Równości, Spółdzielnią Ogniwo i All In UJ.

Debata o sytuacji prawnej osób LGBTIQ

W czwartek, 29 kwietnia, o godz. 19.00 odbyła się pierwsza z cyklu siedmiu debat zaplanowanych w ramach projektu. Była poświęcona sytuacji prawnej LGBTIQ w Polsce. Gośćmi debaty byli: Nina Gabryś – pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej, Mikołaj Świstowski – adwokat, członek Krakowskiej Izby Adwokackiej, współpracownik Federacji Znaki Równości, gdzie specjalizuje się w zakresie ochrony prawnej osób LGBT oraz Aleksandra Owca – prawniczka, członkini zarządu krakowskiego okręgu partii Razem.

Tematy pozostałych planowanych debat to: rodzice LGBTIQ, LGBTIQ na prowincji, LGBTIQ a kościół, sztuka LGBT, drag queens, przeciwdziałanie homofobii.

„Uwaga! Strefa LGBT”

Spektakl: „Ofelia”

Z kolei w piątek, 30 kwietnia, o godz. 19.00 Teatr Barakah odbył się spektakl „Ofelia”.

– To audiowizualny performance kolektywów House Of Katharsis i Hominis Affectus, który jest opowieścią o świadomości człowieka, jego istnieniu i istocie. Istocie, która przechodzi swoiste katharsis, aby dojść do formy idealnej pod względem ducha, ciała i umysłu. Performance dotyka głownie tematu tożsamości płciowej, seksualności oraz wykluczaniu mniejszości w dzisiejszych realiach – tematykę spektaklu przybliża Teatr Barakah.

„Uwaga! Strefa LGBT”

Przedsięwzięcia planowane są zarówno stacjonarnie (o ile umożliwi to sytuacją związana z pandemią i wytyczne sanitarne), jak też online. Wstęp wolny.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej oraz profilu Teatru Barakah na Facebooku.