górne tło

Większa świadomość mieszkańców, czystsze powietrze

Kończący się okres jesienno-zimowy to także czas na podsumowania. Miniony rok potwierdził tendencję, obserwowaną już w poprzednich latach, sukcesywnego spadku zanieczyszczeń w Krakowie. Poza tym w ostatnich miesiącach zakończono również aktualizację danych dotyczących potencjalnie czynnych palenisk oraz kontynuowano kontrole przestrzegania zakazu palenia węglem i drewnem.

Obecnie wszystkie stacje monitoringu jakości powietrza odnotowują wyraźne spadki stężeń substancji zanieczyszczających. W roku 2019 przekroczenia w zakresie stężeń średniorocznych PM10 wskazywała tylko jedna stacja, a w 2020 roku już wszystkie stacje monitoringu pokazywały wartości normatywne.

– Mamy dobre efekty związane z wprowadzeniem zakazu stosowania paliw stałych na terenie Krakowa. Był on poprzedzony realizowaną na dużą skalę wymianą przestarzałych kotłów. To już drugi sezon grzewczy, w którym obowiązują nowe przepisy i choć zdarzają się wyjątki, widać, że obecne regulacje w znacznym stopniu są przestrzegane. Podobne zadanie czeka gminy ościenne, które muszą pozbyć się bezklasowych pieców do końca 2022 roku. Dobrej jakości powietrze to nasza wspólna sprawa – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Aktualizacja liczby palenisk

Miasto zaktualizowało także dane dotyczące liczby potencjalnie czynnych palenisk na paliwa stałe, które są jedynym źródłem ogrzewania w budynkach. Szacuje się, że na terenie Krakowa znajdują się one w około 600 budynkach.

– Obecnie tylko 0,5 proc. wszystkich budynków w mieście posiada potencjalnie czynne palenisko na paliwo stałe. Ich wpływ na jakość powietrza w Krakowie oceniany jest jako marginalny – zaznacza Jan Urbańczyk, dyrektor Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK.

Informację o prawdopodobnej liczbie czynnych palenisk węglowych potwierdzają wyniki kontroli w zakresie przestrzegania zakazu stosowania paliw stałych, prowadzone przez straż miejską, wyznaczonych pracowników Wydziału ds. Jakości Powietrza i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Cztery kontrole na 100 wykazały wykroczenie

Od września 2020 do marca 2021 roku przeprowadzono ok. 2249 kontroli. Odnotowano 94 wykroczenia (co stanowi 4,2 proc. kontroli), wystawiono 37 mandatów na łączną kwotę 7150 zł, sporządzono również 41 notatek pod wniosek do sądu.

Są to kontrole prewencyjne, prowadzone według założonego planu, oraz interwencyjne, wynikające ze zgłoszeń.

Sezon grzewczy tabela

Dodatkowo, w kończącym się sezonie grzewczym, urzędnicy przeprowadzili 31 kontroli szklarni i tuneli pod kątem ogrzewania za pomocą paliw stałych. Nie wykazały one nieprawidłowości.