górne tło

Przegubowe autobusy elektryczne na linii nr 503

Przegubowe elektryczne autobusy kursują na kolejnej miejskiej linii. Od soboty, 17 kwietnia, mogą z nich skorzystać pasażerowie linii nr 503 („Nowy Bieżanów Południe” – „Górka Narodowa”). Póki co pojazdy kursują tylko w weekendy. Jednak po kolejnych dostawach, autobusy będą kierowane do obsługi tej trasy również w dni powszednie.

Pojawienie się bezemisyjnych autobusów na linii nr 503 to efekt dostaw nowych autobusów Solaris Urbino 18 electric, których w sumie do połowy roku będzie w Krakowie 50. Na ich zakup MPK SA w Krakowie uzyskało ok. 110 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej.

Gdzie kursują „elektryki”?

Pierwsze autobusy z tego kontraktu zaczęły kursować 18 marca na linii nr 179 („Osiedle Kurdwanów” – „Dworzec Główny Zachód”). Jeden „elektryk” kursuje obecnie również na linii nr 173 „(Nowy Bieżanów Południe” – „Azory”). W tym roku te autobusy pojawią się jeszcze na linii nr 144 („Rżąka” – „Azory”).

Jak łatwo zauważyć, nowe „elektryki” będą kursować tylko na tych liniach, których trasa przebiega przez Aleje Trzech Wieszczów, a więc tam, gdzie zdarzają się największe przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.

Nowe autobusy są napędzane za pomocą osi ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Zostały konstrukcyjnie przygotowane do ładowania na dwa sposoby: poprzez 4-polowy pantograf dachowy umieszczony nad pierwszą osią pojazdu lub za pomocą złącza typu plug-in. Są wyposażone w monitoring, system informacji pasażerskiej, klimatyzację oraz ładowarki USB. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą korzystać z platformy zamontowanej przy drugich drzwiach, ułatwiającej wsiadanie oraz wysiadanie z autobusu.

Coraz więcej autobusów bezemisyjnych

W połowie roku w Krakowie będzie niemal 80 bezemisyjnych autobusów. A to nie wszystko. MPK SA złożyło wniosek do programu Zielony Transport Publiczny o dofinansowanie zakupu kolejnych 40 przegubowych autobusów elektrycznych. Jeżeli zostanie on pozytywnie oceniony, to już wkrótce bezemisyjne pojazdy będą stanowić w Krakowie ok. 20 proc. floty MPK.

Przypomnijmy, że Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym na regularnej linii zaczęły kursować elektryczne autobusy. Od 17 kwietnia autobusy bezemisyjne można spotkać na ośmiu liniach.