górne tło

Mała Chorwacja w Krakowie

Z inicjatywy Konsula Honorowego Chorwacji w Krakowie Pawła Włodarczyka, krakowskie Bagry zyskały międzynarodowy zakątek, tzw. Małą Chorwację. We wtorek, 13 kwietnia podpisano porozumienie o dalszej współpracy przy realizacji wspólnego projektu Krakowa i Chorwacji.

Podpisane porozumienie umożliwi konsulowi pozyskiwania środków na kolejne działania związane z obszarem Małej Chorwacji. W najbliższych miesiącach na tym terenie planowane jest m.in. zorganizowanie „Pikniku chorwackiego” w ramach Pikników Krakowskich. O ile sytuacja związana z pandemią pozwoli, piknik odbędzie się 27 czerwca. Na piknik i otwarcie Alei Gwiazd Chorwackich planowane jest także zaproszenie oficjalnej delegacji Zagrzebia.

Przypomnijmy, że po wyborze lokalizacji – parku Bagry Wielkie – w marcu 2017 r. odbyły się międzynarodowe studenckie warsztaty projektowe z udziałem studentów uczelni chorwackich i krakowskich (Politechnika Krakowska). Ich celem było opracowanie koncepcji zagospodarowania wschodniego fragmentu parku miejskiego Bagry Wielkie, wraz z obszarem tematycznym „Mała Chorwacja”. Pięć zespołów krakowsko-chorwackich w ciągu kilku dni przygotowało koncepcje, które po modyfikacji przez profesjonalnych architektów, stały się podstawą do kolejnego etapu, czyli opracowania projektu budowlanego.

Prace na obszarze Małej Chorwacji zostały już wykonane. Głównym punktem jest Promenada Chorwacka, z tabliczkami informacyjnymi, odwzorowującymi położenie geograficzne największych miast chorwackich na terenie Chorwacji, takich jak Zagrzeb, Pula, Opatija, Rijeka, Zadar, Trogir, Split i Osijek, a także tablica multimedialna.

Planowane jest także utworzenie Alei Gwiazd Chorwackich – na koszt Konsulatu Republiki Chorwacji, który wyposaży aleję w elementy informacyjne, w tym zrealizuje wszelkie czynności związane z przygotowaniem projektu, produkcją oraz posadowieniem i utrzymaniem tabliczek z nazwiskami słynnych Chorwatów. Projekt tabliczek, miejsce ich posadowienia i nazwiska znanych Chorwatów, zostaną uzgodnione przez konsulat z Zarządem Zieleni Miejskiej oraz Gminą Miejską Kraków.