górne tło

Plamka żółta – MuFo zaprasza na trzecie spotkanie o fotografii

W czasie, gdy możliwości spotkań i kontaktów są ograniczone, a sposoby poznawania świata i komunikacji uległy zmianie i zniekształceniu, Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na nowy cykl spotkań poświęcony uważności w fotografii pt. „Plamka żółta”.

Dlaczego plamka żółta? Nazwa cyklu nawiązuje do części powierzchni, w której znajduje się najwięcej receptorów wzroku. Jej uszkodzenie może powodować zniekształcenie widzenia, obniżenie ostrości wzroku lub zaburzenie odbioru barw.

– W trakcie warsztatów fotografowie i fotografki podzielą się doświadczeniem, przemyśleniami i wątpliwościami. Wskażą tropy poszukiwań sposobów ujęcia tematów, które podejmują w swojej twórczości, opowiedzą o swoich metodach pracy. Spotkania będą próbą odejścia od klasycznej, hierarchicznej relacji, w której prowadzący dyktuje sensy i znaczenia. Stawiamy na możliwość wspólnego uczenia się za pomocą wymiany doświadczeń i współtworzenia narracji spotkań – podkreślają organizatorzy cyklu.

Pilotażowa seria spotkań: „FOTOGRAFIA – działanie grupowe”

Trzy pierwsze spotkania warsztatowe, odbywające się w odstępach tygodniowych, poświęcone są tematyce pracy fotografów z konkretną społecznością – grupą ludzi.

Szczególny nacisk zostanie położony na proces prowadzący do powstania zdjęcia, a nie sam moment naciśnięcia spustu migawki. Będzie to okazja do rozmowy o sposobach i powodach pracy z grupami, o budowaniu relacji i wyznaczaniu granic. 8 kwietnia odbyło się spotkanie z Agnieszką Pajączkowską, 15 kwietnia z Karoliną Gembarą, a 22 kwietnia z Maciejem Pisukiem.

Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży licealnej oraz osób dorosłych, odbędą się w formule online na platformie Cisco Webex. Czas trwania każdego ze spotkań to ok. 2 godz. Cena: 30 zł za jedno spotkanie lub 80 zł za trzy spotkania (cały cykl tematyczny). Liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Dodatkowe informacje i zapisy pod adresem: edukacja@mufo.krakow.pl.

Program spotkań

8 kwietnia 2021, godz. 18.00 - spotkanie z Agnieszką Pajączkowską

15 kwietnia 2021, godz. 18.00 - spotkanie z Karoliną Gembarą

22 kwietnia 2021, godz. 18.00 - spotkanie z Maciejem Pisukiem

Maciej Pisuk – scenarzysta, pisarz oraz fotograf. Autor scenariusza do filmu Leszka Dawida „Jesteś Bogiem” oraz książki pod tym samym tytułem. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Niedawno ukończył pracę nad scenariuszami do dwóch filmów fabularnych – o Jacku i Grażynie Kuroniach oraz o karierze Dariusza Michalczewskiego.

W pracy fotografa interesują go spotkania z ludźmi i ich odmiennymi sposobami patrzenia na świat, zwraca też uwagę etyczny aspekt wykonywania i wykorzystywania zdjęć. W cyklu fotografii „Pod Skórą” w sposób empatyczny i uważny opowiada historie mieszkańców warszawskiej Pragi.

W 2021 roku seria ukaże się w formie książki, łączącej zdjęcia z reportażem literackim, powstałym na podstawie rozmów z mieszkańcami ulicy Brzeskiej. Fotografie z cyklu „Pod skórą” były prezentowane między innymi w takich miejscach jak: CSW Zamek Ujazdowski, GAF Galerie für Fotografie – Hanower, Fotografiska – Sztokholm.