W ciągu najbliższych dni sprawdzaj skrzynkę pocztową. Być może mieszkasz w jednym z losowo wybranych 20 tys. gospodarstw domowych w Krakowie, do których rozesłano zaproszenie do udziału w Krakowskim Panelu Klimatycznym. Rekomendacje z panelu przyjęte z poparciem na poziomie co najmniej 80 proc. głosujących będą traktowane jako wiążące dla władz miasta i zostaną wdrożone w życie.
17 marca ruszyła wysyłka listów do mieszkańców. Otrzymanie zaproszenia jest szansą, aby współtworzyć panel i reprezentować wszystkich krakowian. Rejestracja panelistów trwa do 26 marca.
Już wkrótce rozpocznie się Krakowski Panel Klimatyczny – pierwszy panel obywatelski w Krakowie. Panel jest sposobem podejmowania ważnych decyzji przez losowo wyłonioną grupę mieszkańców, której rolą jest rozstrzygnięcie danej sprawy biorąc pod uwagę dobro wspólne.
Pierwszy w Krakowie panel obywatelski poświęcony jest zmianom klimatu i neutralności klimatycznej miasta. Jego celem jest wypracowanie odpowiedzi na pytanie: „Jak Miasto Kraków i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?”
Wysyłka 20 tys. zaproszeń jest pierwszym etapem doboru panelistów i panelistek. Spośród zarejestrowanych wyłoniona zostanie grupa 60 osób wraz z 10-osobową grupą rezerwową. Wylosowane osoby będą stanowić grupę reprezentatywną dla całego miasta pod względem cech społeczno-demograficznych i przestrzennych (płeć, grupa wiekowa, dzielnica zamieszkania, poziom wykształcenia).
Spotkania inauguracyjne i edukacyjne odbędą się w formule online. Operator panelu zapewni pełne wsparcie techniczne dla panelistów.
Za udział w panelu jest przewidziane wynagrodzenie.
Udział w Krakowskim Panelu Klimatycznym to nie tylko wyjątkowa przygoda, ale także możliwość realnego wpływu na działania miasta. Na podstawie deklaracji prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, rekomendacje przyjęte z poparciem na poziomie co najmniej 80 proc. głosujących będą traktowane jako wiążące dla władz miasta i zostaną wdrożone w życie.
Więcej informacji o Krakowskim Panelu Klimatycznym tutaj oraz na Facebooku.
Operatorem KPK jest Instytut Polityk Publicznych.