górne tło

Ponad 14 tys. maseczek dla szpitali dzięki akcji „Lekarze jak z bajki”

Ponad 14 tysięcy maseczek ochronnych typu FFP2 trafiło do małopolskich szpitali, dzięki sprzedaży charytatywnego kalendarza „Lekarze jak z bajki”. Lekarze walczący z pandemią SARS CoV-2 wystąpili w kalendarzu przebrani za postacie z bajek. W role m.in. Calineczki, Herkulesa, Aladyna, księżniczek i zwierzaków z bajek wcieliło się 17 lekarzy z małopolskich szpitali.

Bajkowy finał akcji 

Dzięki sprzedaży kalendarza „Lekarze jak z bajki”, specjalistyczne maseczki ochronne trafiły do lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie, Szpitala Powiatowego w Bochni, Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, 5.Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie oraz Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. prof. B. Frańczuka w Krakowie.

Zakup kalendarza spotkał się z dużym zainteresowaniem ludzi, praktycznie z całej Polski – w większości osób prywatnych oraz kilkudziesięciu firm, które zakupiły kalendarz dla swoich pracowników. Akcję wsparła też Fundacja ORLEN. 

Łączny dochód z akcji „Lekarze jak z bajki” pozwolił na zakup ponad 14 tysięcy specjalistycznych maseczek ochronnych typu FFP2.

Zapowiadają się kolejne edycje

– Ogromnie się cieszymy z powodzenia tej akcji zarówno w aspekcie edukacyjnym, bo pokazaliśmy jak ważne jest noszenie maseczek, jak i z realnej pomocy dla medyków w zapewnieniu im większego bezpieczeństwa pracy. Wiele osób podkreśla, że w „szarym” czasie pandemii kalendarz dał im dużo uśmiechu kolorowymi, bajkowymi obrazkami – i to jest bezcenny wymiar tej akcji – mówi jednej z jej organizatorów – Marcin Mikos.

Wydawcą kalendarza jest Fundacja Zdrowia Publicznego, we współpracy z Teatrem Groteska, Szpitalem Specjalistycznym im. J. Dietla i Szpitalem im. S. Żeromskiego w Krakowie oraz stowarzyszeniem „Wolontariat św. Eliasza”.

Zdjęcia zamieszczone w kalendarzu wykonał krakowski fotograf Bartosz Siedlik, we współpracy z grafikiem Maciejem Schumacherem.

Opiekę artystyczną nad scenami z bajek, które znalazły się w kalendarzu z medykami, sprawowali Małgorzata Zwolińska i Adolf Weltschek z Teatru Groteska.

Jak zgodnie zapewniają organizatorzy, kalendarz „Lekarze jak z bajki” będzie miał kolejne edycje w następnych latach.