górne tło

Działania Krakowa w ramach Prezydencji w OWHC

Internetowe spotkania OWHC

Reprezentacja

Korespondencja oficjalna

Działania w ramach prezydencji Krakowa w OWHC wpisywały się w szeroki zakres inicjatyw i zadań podejmowanych przez miasto w trosce o to, by Kraków był silną wspólnotą samorządu, mieszkańców, przedsiębiorców i turystów. Krakowskie narzędzia, jak np. #KrakowHeritage, czy  ochrona miejskiego krajobrazu poprzez „park  kulturowy”, znalazły się wśród tzw. dobrych praktyk zastosowanych w innych miastach. Krakowskie programy wspierające kulturę w czasie pandemii znalazły naśladowców nie tylko w małych miasteczkach na Słowacji, ale i południowoamerykańskich metropoliach. Światowa pozycja i wizerunek Krakowa jako miasta nie tylko pięknego, ale też świadomie i w sposób zrównoważony zarządzającego swoim dziedzictwem, troszczącego się o materialne i niematerialne zasoby, a także edukującego swoich młodych obywateli, jest efektem konsekwentnej strategii władz miasta uznającej zaangażowanie w prace międzynarodowych organizacji i forów za ważne narzędzie rozwoju gospodarczego. Nasze doświadczenia i bogata tradycja konserwacji i troski o dziedzictwo „duchowej stolicy Polski” zobowiązują do dzielenia się ekspertyzami i praktycznymi rozwiązaniami zarządczymi. Nieraz, jako mieszkańcy, nie doceniamy lub nie dostrzegamy inicjatyw i projektów rewitalizacyjnych czy angażujących realizowanych w Krakowie, a z perspektywy zewnętrznego obserwatora uznawane są za wartościowe.

16. Światowy Kongres OWHC w Quebecu

Na początku września 2022 roku w Quebecu odbył się  16. Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa, w czasie którego zakończyła się 3-letnia Prezydencja Krakowa w tej organizacji. Prezydent Krakowa przewodniczył pracom sieci w okresie trudnych zadań i nieoczekiwanych wyzwań, przed jakimi Organizacja stawała w czasie ogólnoświatowej pandemii COVID-19, niespodziewanej rezygnacji Sekretarza Generalnego czy problemów sekretariatów regionalnych w Azji i Afryce. To nie była funkcja honorowa, a rzeczywiste przewodnictwo: podejmowanie decyzji, kierowanie pracami  Rady Dyrektorów. Praca ta służyła nie tylko Organizacji i jej członkom. Ugruntowując pozycję miasta jako aktywnego i kreatywnego lidera, zbudowała wiele nowych więzi współpracy z nowymi partnerami i organizacjami społecznymi w Europie i na świecie wzmacniając pozycję Krakowa. 

Ostatnie pół roku naznaczone zostało agresją Rosji na Ukrainę. Wojna to przede wszystkim ludzkie dramaty, niszczenie infrastruktury miast. Ale działania wojenne skutkują również destrukcją dziedzictwa kultury, bo na nim także opiera się tożsamość narodu. Z inicjatywy Krakowa i w ścisłej współpracy z koordynatorem Sekretariatu Regionalnego OWHC w Warszawie organizowane były cykliczne spotkania informacyjne z ukraińskimi konserwatorami zabytków, zbiórki i transporty materiałów do ochrony zabytków, a także planowane było wsparcie dla służb ochrony dziedzictwa w Ukrainie w zakresie starań o wpisy na Listę UNESCO obiektów zagrożonych z Odessy, Chersonia i innych miast. Również dzięki wsparciu Krakowa do OWHC dołączył nasz partnerski Kijów, zyskując wsparcie wielu miast historycznych na świecie.

Kongres w Quebecu był organizowany w nowej formule. Zgodnie z nią, naukowe sympozjum stało się laboratorium wymiany doświadczeń oraz problematycznych zagadnień pochodzących z praktyki zarządzania historycznymi obszarami. Konkretne rozwiązania były zaprezentowane nie przez ekspertów zewnętrznych i akademików jak dotychczas, ale przez prezydentów miast członkowskich, i zakończyły się przyjęciem programu działania Organizacji na kolejne 2 lata pn. Mapa drogowa Quebecu. Ta nowa, angażująca formuła jest próbą możliwie najbardziej praktycznego wykorzystania potencjału współpracy w ramach OWHC. Efektem kongresu jest program działań sieci – ściśle powiązany z wdrażanymi w Krakowie projektami tworzonymi z partnerami społecznymi i biznesem, służącymi tworzeniu warunków do transformacji klimatycznej i do budowania odporności społeczności lokalnych na różnorodne kryzysy.  W czasie Kongresu odbyły się wybory do Rady Dyrektorów OWHC na kadencję 2022-24. Kraków ponownie został do niej wybrany, ale nie ubiegał się o prezydencję w Organizacji, uznając zasadność rotacji tej funkcji.

Nasze miasto ma obecnie bardzo silną pozycję w OWHC i nadal będzie aktywnie działać w strukturach organizacji. Bycie liderem kolejnych inicjatyw i realny wpływ na codzienne funkcjonowanie międzynarodowej organizacji to nie tylko satysfakcja, ale i przekonanie, że jest to ważne dla budowy wizerunku Krakowa na arenie światowej jako miasta nowoczesnego, kreatywnego, a także dla udziału w atrakcyjnych projektach w przyszłości. Daje także  możliwość promocji działań miasta wśród ekspertów ONZ, co jest istotne w kontekście potencjalnych starań o wpis Nowej Huty na Listę UNESCO.  

Nie można przecenić wartości międzynarodowej pozycji Krakowa, jak również znaczenia solidarności miast i państw w sytuacji zagrożeń i kryzysów.